fl Mjj Ouerzicht Dan Ilederlandscbe. militaire Tijdschriften. Mavors 1916 No. 7. Kapitein van Dam van Isselt vervolgt zijne verhandeling over Een nationaal verdedigingsmiddel. Militaire onderwaterzettingen." De schrijver geeft een overzicht van de actie van het Belgische veldleger na de ontruiming van Antwerpen. Vooral de verdediging van het Ijserfront is voor het Nederlandsche leger zeer leerrijk, daar het terrein van dien strijd met het Nederlandsche polderterrein over eenkomt. Toen het Belgische leger na een zevendaagsche worsteling gedeel telijk moest terugwijken, kwam het Belgische hoofdkwartier tot het besluit, onderwaterzettingen toe te passen. De improvisatie van dit verdedigingsmiddel maakte het noodza kelijk, om met zeewater te inundeeren. Bij de noodige voorberei ding had men ook met IJserwater kunnen inundeeren en zoodoende zouden de landerijen niet voor cultuur bedorven zijn geworden. Wie had echter een optreden van het Belgische leger in dezen uithoek kunnen voorzien! Door het bij vloed openen der sluizen bij Nieuwpoort kwam de inundatie zeer geleidelijk op het gewenschte peil. De verhalen omtrent duizenden Duitschers, die verdronken zouden zijn; geschut, dat in den modder bleef steken, e.d. zijn volgens schrijver verzonnen. Hij toont dat aan uit beschrijvingen van den Yserstrijd, die zoowel van Duitsche als van geallieerde zijde werden gepubliceerd. Dezelfde schrijver houdt in „Een woord inzake onze toekomstige legerorganisatieeen pleidooi voor de invoering van het verdub belingsstelsel thans nog alleen bij de veldartillerie bestaande bij alle wapens. Het tijdperk der demobilisatie zou zich bijzonder voor deze organisatiewijziging leenen, wijl dan in de eerstvolgende jaren geene mobilisatie te wachten zou zijn. Het nieuwe stelsel beperkt het aantal beroepsofficieren en zou de promotie dier officieren verlangzamen. Schrijver verwacht echter na de mobilisatie een groote uittocht uit de hoogere ranged, waar- 2031

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 79