Nov. 1916.) Uit de Practijk. een fourier of als zoodanig dienstdoende urgent, doch denkelijk zullen ook hier de finantiën zich daartegen verzpften. 11. De uitrusting voor atelier sub d dient alsdan in de instructie inventaris te worden vastgesteld. Hoofdstuk IV. 1. In verband met het vorenstaande zou ook de indemniteit- uit te keeren aan den O. v. W., van atelier sub d verhoogd moeten worden en zou die kunnen bedragen: aan indemniteit voor schrijfbehoeften 9.— magazijnskosten 20.— 6. Voor het uitvoeren van herstellingen aan lederwerk wordt aan dpn korporaal-schoenmaker of den daarvoor aangewezen werkman reparatieloon uitbetaald. Voorheen werd zulks ook gedaan ten behoeve van de geweer makers, doch met recht werd afgestapt van die omslachtige methode, welke tevens aanleiding gaf tot het maken van vergissingen. M. i. is het verkieslijker, ook aan den baas-schoenmaker eene vaste maandelijksche premie te verstrekken. Deze premie zou kunnen worden vastgesteld, door bv. het gemid delde over de laatste drie jaren te nemen; hierbij dient ook in aan merking te worden genomen de kosten der grondstoffen. Veel schrijfwerk zou hierdoor voorkomen worden, want in de groote garnizoenen moet de O. v. W. elke maand minstens vier volle dagen besteden aan het opmaken der staten, waarop de schoenma kers betaling moeten ontvangen. Tevens verdient het aanbeveling, dat elk zelfstandig korps of de tachement zijn eigen schoenmaker heeft. Nu reeds, in vredestijd, moeten de korpsen bij elkaar leentje-buur spelen. Hoe moet het gaan, indien tijdens een oorlog de korpsen en zelfs onderdeden van korpsen op verschillende plaatsen gelegerd zullen worden Ook wat deze werklieden betreft, is het vormen eener reserve geen overbodige weelde. 7. In verband met het voorstel betreffende 6 zou deze para graaf gewijzigd moeten worden, voor wat betreft het opmaken van reparatiestaten voor herstellingen aan ledergoed ten laste van den Lande. Hoofdstuk VII. Eene nachtmerrie van de compagnies- en detachementscomman danten is wel de zorg voor de wapening, nl. dat geen verwisseling van onderdeden der schietwapens plaats heeft. Nauwelijks is gezorgd, dat alles in orde is, of een week later ligt alles weer door elkaar. 1236

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 102