Uit de Practijk. (Nov. 1916. Evenzoo is het nummeren en uithalen der nummers van de wa pening één der tijdroovendste bezigheden van de geweermakers. Men vraagt zich af, waartoe die nummering tot in details dient. M. i. heeft zulks weinig of geen nut. Als reden geeft men op, dat bij verwisseling van onderdeden de wapens niet goed meer functioneeren. Dit is vrijwel een hersenschim. Men neme er de proef van. Smijt de onderdeden der schietwa pens, welke uit elkaar genomen mogen worden door den man, kris kras op een hoop. Laat daarna die wapening weer in elkaar zetten, zonder er op te letten of al dan niet de onderdeelen ver wisseld worden, en men zal zien, dat alles, misschien op een hoogst enkele uitzondering na, weer precies in elkaar past. Aan die uitzon dering zelf, zal dan wel het een of ander gebrek zijn, waarvoor feitelijk reparatie noodig is. Ook de schietuitkomsten zullen vrijwel dezelfde blijven. Nogmaals, men neme er de proef mede en wederlegge dit feit niet op theoretische gronden. Wat wel invloed hebben zal, is, wanneer de bajonet los op het geweer zit, t. w. wanneer ze schudt; tegen verwisseling hiervan met bijbehoorende bovenhand, dient dus te worden gewaakt. Nummering van onderdeelen om diefstal te voorkomen, kan m. i. niet op goede gronden worden verdedigd, want immers rijst dan de vraag, waarom ze niet alle, zonder uitzondering, worden ge nummerd. N m. m. moet de nummering dan ook enkel en alleen dienen, om verwisseling der wapening tusschen de korpsen (compagnieën) te voorkomen en om opsporing bij het verloren gaan van wapens en bij diefstal van gewilde artikelen te vergemakkelijken. Deze artikelen vormen de schietwapens, de marechausseesabel, het kapmes, de bajonet en enkele voorwerpen van het toebehooren van het schietwapen. De tegenwoordige wijze van nummeren geeft aan: le. het jaartal van indienststelling, 2e. het seriemerk, 3e. het korpsmerk en het wapennummer. Waartoe dient het jaartal van indienststelling? Enkel en alleen om na te gaan, hoe lang bv. eene loop het uit houdt? Is ze niet meer in orde, zoo moet ze toch verwisseld worden, al is ze nog zoo kort in gebruik, terwijl men geen nieuwe loopen zal aanbrengen bij geweren, welke goed schieten, al bezigt men deze reeds tal van jaren. 1) Weet iemand mede te deelen, waarom het schermgereedschap niet van een nummer wordt voorzien? 1237

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 103