Uit de Practijk. Bovendien heeft het weinig waarde; het eene geweer zal bv. steeds in handen van den man zijn, in het garnizoen dan wel te velde, terwijl het andere van hetzelfde jaar in eene rustkamer blijft opbewaard. Het is dnidelijk, dat men niet kan zeggen, dat dit geweer van betere kwatiteit is dan gene, omdat het zooveel langer dienst heeft gedaan. Ook het aanbrengen van een serienummer met serieletter (c.q. onderscheidingsletter) kan bij de door mij voorgestane wijze achter wege blijven. Men zou dus kunnen volstaan met het aanbrengen van het korps- merk en het wapennummer: Bij het geweer (karabijn) op den loop, den bovenhand en op de bajonet ter plaatse, waar nu het serienummer wordt aangebracht. Bij de revolver ter plaatse, waar nu het wapennummer wordt ingeslagen. Bij het pistool M 11 boven op het achterste scharnierstuk iets achter de achterste as; bij veelvuldig uithalen van het nummer heeft het pistool alsdan minder te lijden, dan bij de tegenwoordige plaatsing daarvan het geval is. Verder dienen genummerd te worden de marechaussee- sabel, het kapmes en het toebehooren der schietwapens (behalve de exercitie patronen. de knoopen dubbele No. 1 en 2, de ruimnaalden en de loopborstels.) Schermgeweren -karabijnen), sportsabels, schermsabels mar. en schermdegens krijgen slechts het korpsmerk. Lederwerk, benevens gespen en ringen, gesphaken en knoop- plaatjes, wordt niet genummerd, evenmin als de hierboven niet genoemde schermgereedschappen. Bij reparatiën wordt slechts de naam van het voorwerp en van den eigenaar genoteerd, voor wat betreft de niet genummerde voor werpen. De nummering der slag- en blaasinstrumenten benevens de wijze van nummeren geschiedt als tot nu toe aangegeven; echter moet ook bij de blaasinstrumenten de kleine staf de hoogste nummers hebben, evenals zulks met de wapening het geval is. Hoofdstuk IX. 6. De wapencontröle behoeft dan geen serienummers aan te geven. Eveneens is het onnoodig, dat de O. v. W. afschrift daarvan ontvangt van den compagniescommandant. Zelfs bij de tegenwoordige regeling wordt de wapencontröle zoo 1) Aangezien de revolvers denkelijk geheel komen te vervallen, behoeft hiervoor feitelijk niets meer voorgeschreven te worden. 1238

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 104