Boekbespreking Mededeelingen van het Bureau voor de bestuurszaken der Buiten bezittingen, bewerkt door het Encyclopaedisch Bureauaflevering XI De uitkomsten der verrichtingen van de militaire exploratie in Ne- derlandsch Nieuw-Guinea. In deze aflevering wordt een overzicht gegeven van de verschil lende tochten van de exploratiedetachementen en de daarbij verkre gen resultaten. Een kaartje om den gang der exploratie te volgen is eraan toegevoegd. Het Encyclopaedisch Bureau heeft met de samenstelling van het boekje een nuttig werk verricht, want niet alleen, dat de lezer in een kort overzicht een indruk krijgt van de wijze, waarop in den tijd van 7 jaren de nagenoeg blanke kaart van Nieuw-Guinea zich kon vullen met de teekens voor bergen, rivieren, meren, moerassen en plaatsnamen, maar door de vertaling in het Engelsch bevordert het de bestrijding van de in sommige buitenlandsche kringen heerschen- de meening, dat Nederland nog uitgestrekte gebieden bezit, welke het uit gebrek aan nationale energie braak moet laten liggen. En dat is in deze tijden van verbroken evenwicht wel noodig. De mededeeling onder aan op bladzijde II, dat de Edi in Augustus 1909 de Tami opvoer, moet op een vergissing berusten, aangezien die rivier niet voor dergelijke schepen bevaarbaar is. De Luitenant ter Zee Rühl maakte zijn verkenning dan ook met een sloepenflotille. S. Koloniale Studiën, Oct. 1916. Verschenen zijn de nummers 1 en 2 (Oct. 1916) van „Koloniale Studiën", het tijdschrift voor studie van koloniaal-maatschappelijke vraagstukken, onder redactie van Mr. A. B. Cohen Stuart, Dr. P. J. S. Cramer, D. M. G. Koch en S. Koperberg. Hoewel het tijdschrift van geen rechtstreeksch belang voor de militaire wetenschap schijnt, meenen wij niet met eene bloote aan kondiging, zonder meer, te mogen volstaan. De inhoud van No. 1—2 belooft zooveel voor de toekomst, dat wij de lezing van het tijd schrift kunnen aanbevelen aan elk officier, die belangstelt in de groote vraagstukken, welke zich in de Indische koloniale huishou ding meer en meer zullen voordoen. Zoodra de ingediende militie- 1246

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 112