NOV. 1916.) OVERZICHT VAN NEDERLANDSCHE MILITAIRE TIJDSCHRIFTEN. kader blijven korporaal en juist dezen worden, wat de tucht betreft, voor de moeilijkste taak gesteld. Vele krijgsraadzaken als gevolg van onoordeelkundig optreden der dikwijls jeugdige korporaals, die plotseling van slaap en cate kameraad meerdere worden, zouden verdwijnen. Waarom die bron van indisciplinaire handelingen niet buiten werking gesteld Er wordt te dikwijls bevolen, waar een bevel achterwege moest blijven; wat eenmaal bevolen is of in reglementen en voorschriften staat aangegeven, behoeft niet meer bevolen te worden. Die bevelen zijn schadelijk, het is immers natuurlijk, dat de voorschriften nageleefd worden: wie het niet doet, moet worden gestraft. Thans wordt te veel herinnerd, zoodat als er geen herinnering komt, een onder-commandant geneigd is de zaak niet au serieux te nemen Schrijver hecht veel waarde aan het doen blijken van tevredenheid en appreciatie, waar zulks pas geeft. Honderden, vooral het jongere gedeelte, zijn bezield met frisschen ijver, doen hun best; krijgen zi] wel eens een goedkeurend knikje? Toch is dat noodig, omdat de ambitie door tal van aanmerkingen, dikwijls op kleine dingen, zou verslappen. Over het slechte wordt in het algemeen te veel gere deneerd of geschreven; het goede neemt men slechts voor kennis- ^ScMjver eindigt met te betoogen, dat het een legerbelang moet worden geacht den compagniescommandant minder administratief aansprakelijk te stellen. Het campement bij Oosterhout, een beschrijving van het be trekken van een kamp door deStaatsche troepen in 1732, door den lsten Luit. W.C. de Bas, geeft een aardigen kijk op toestanden bijna 2 eeuwen geleden en toenmaals heerschende begrippen omtrent militaire opleiding en handhaving van tucht. Dr A Kits van Heyningen geeft een zeer belangrijke studie over de „Warmte ziekte". Hij bespreekt de warmteproductie en de warmteafgifte bij den mensch en de invloed daarop uitgeoefend door temperatuur, oefening, bepakking, toestand van den weg, vermoeidheid, training, enz. en geeft aan, op welke wijze o. a. de oorzaken voor vermoeienis kunnen worden voorkomen of in invloed verminderd, zonder den dienst te laten ontaarden in eene slappe vertooning. Een artikel, dat den troepenofficier ter lezing wordt aanbevolen. De paardenarts J. M. Knipscheer doet mededeelingen over de totstandkoming van de vereeniging 1' Etoile Rouge, alliance inter nationale des Sociétés pour 1' assistance des animaux sur les champs de bataille te Genève. Ook in Nederland is een afdeeling in wording. 1250

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 116