Nov. 1916.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Het artikel besluit met een veroordeeling der scherpschuttersproef, die te laag in hare eischen is. Voorts vinden we een beschrijving van de wijze, waarop tent- materieel kan worden aangewend tot het gebruik als noodbrancard. In een drietal platen wordt eene voorstelling gegeven van het tot elkaar naderen der vijandelijke linies in den stellingoorlog. De „Chronique suisse" leert ons, dat de Zwitsersche mobilisatie evenals die in Holland, tot conflicten leidt zoowel op economisch gebied als op militair terrein. De toestand is niet zoo slecht als eene Zwitsersche brochure „Le peuple et Parmée" zou willen doen gelooven. Een tegenstelling tusschen leger en volk bestaat niet, maar de onaangenaamheden tusschen militaire en burgerlijke autoriteiten zijn niet van de lucht. Enkele officieren maken er een sport van. met de burgelijke auto riteiten twist te zoeken en het omgekeerde is dikwijls evenzeer het geval. De chroniqueur wekt het Zwitsersche volk op, om de lasten der landsverdediging toch met opgewektheid te dragen en te bedenken, dat deze niets beteekenen in vergelijking met den oorlogsgeesel. Men denke niet, dat er te veel van het volk geeischt wordt; feitelijk zijn de eischen nog te laag gesteld. Anderzijds streve men naar eene billijke verdeeling der lasten en late door hen, die van den oorlog profijt trekken, degenen, die door den oorlogstoestand lijden, schadeloos stellen. Het artikel kan ons leeren, dat de ontstemming over de mobilisatie- lasten in Holland, waarover de dagbladen ons wel eens oerichten, niet specifiek Nederlandsch is, maar dat ook de Zwitsersche weer macht, die nogal eens als een model-weermacht wordt voorgesteld, den druk der tijden terdege ondergaat. De „Chronique des Etats-Unis" geeft eene opgave van de sterkte van het tegen Villa uitgezonden expeditiekorps. De reorganisatie van het Amerikaansche leger krijgt rog maar niet haar beslag. Men lijdt aan te veel reorganisatieplannen en zal er nog heel wat moeten opruimen voor er één overblijft, dat tot uitvoering kan komen. Eigenaardig is, dat het land der onbegrensde mogelijkheden, dat de geallieerden zoo ruimschoots van allerlei oorlogsmaterieel voor ziet, niet in staat is het eigen leger behoorlijk uit te rusten. Het Amerikaansche leger heeft getracht zich in Frankrijk van vrachtauto's te voorzien. De Fransche minister van oorlog heeft 1254

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 120