Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Nov. 1916. Onder „Rusland" vinden wij de geschiedenis van de ontwikkeling der Russische vloot na Fsuschima. De Russen kregen eenige ver sterking, doordien de Japanners de eertijds veroverde Russische schepen teruggaven en bovendien een tweetal oude pantserkruisers aan dat rijk verkochten. De gevechtswaarde dier schepen wordt niet hoog aangeslagen (de verkochte schepen dateeren van 19r2/1903). Onder „Turkije" worden eenige korte beschouwingen geleverd be treffende de militaire en economische beteekenis der Turksche spoor wegen in den tegenwoordigen oorlog De schrijver verwacht, dat de uithongering der centralen zal mislukken en dat daarbij het openen van den verkeersweg van de Noord- en de Oostzee naar den Indi- schen Oceaan van veel beteekenis zal blijken te zijn. Bovendien stellen de Turksche spoorwegen in verbinding met de Bulgaarsche de Centralen in staat tot krachtsverschuivingen naar de verschillen de, zoozeer uiteengelegen operatietooneelen. (Natuurlijk komt ook het Suezkanaal hier weer ten tooneele. K.) Het artikel geeft verder bijzonderheden over de lengte en het rendement der Klein-Aziatische spoorwegen. Onder „Allgemeines und Verschiedenes" treffen wij een opgave aan van de oorlogshavens, dokken en werven der groote rijken. Journal R. U. S. (Aug. 1916). Deze aflevering wordt geopend met een krijgsgeschiedkundig op stel over „The expedition to Plattsburg, upon lake Champlain, Canada, 1814". Deze expeditie vormt eene voor Engeland ongelukkige episode in den oorlog, dien het van 1812—1813 tegen de Ameri kanen voerde. De slechte afloop was een gevolg van onvoldoende voorbereiding, zooals, zegt de schrijver, zoo menigmaal metEngel- sche ondernemingen het geval was. Dergelijke tegenslagen kan Engeland echter we! verdragen, meent hij, en gewaagde ondernemingen hebben ook herhaaldelijk tot succes geleid. Eigenaardig is het gevoel van zelfvoldaanheid, dat spreekt uit een aanhaling uit „The New York Tribune" luidende: „Great Heavens! where would England be to-day without her list of Kut- el-Amara's and Gallipolis?" „The methods of blockade and observation employed during the revolutionary and Napoleontic wars" geeft den schrijver van het artikel gelegenheid om aan zijn historisch overzicht eenige be schouwingen betreffende verschillende methoden van blokkade te doen voorafgaan. 1257

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 123