Nov. 1916] Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. Onder blokkade verstaat de schrijver het den vijand beletten om de haven uit te loopen. De het verst doorgevoerde wijze van blokkeeren is het versperren van de havenuitgangen. Deze methode is herhaaldelijk beproefd, doch zelden met succes en zij kan slechts een tijdelijke maatregel zijn. Een werkelijke blokkade stelt hooge eischen aan de blokkeeren- de vloot en is tegenover een actieven vijand moeielijk door te voe ren. Zij vormt eigenlijk een defensieve strijdwijze, daar het doel niet is den vijand te verslaan, doch hem te immobiliseeren. Bo vendien eischt de blokkade eene vloot, die sterker is dan de ge blokkeerde Toen de Engelsche vloot van 1803 tot 180-Brest blok keerde, verbood Napoleon de daar opgesloten Fransche vloot om zee te kiezen, o.a. omdat hij zeer goed wist, welke krachtsinspanning deze blokkade van Engeland eischte De „open blokkade", door den schrijver van het artikel „obser vation" genoemd, heeft niet ten doei den vijand het uitloopen te beletten, doch beoogt juist een zeeslag, wanneer de vijand zijn havens verlaat. In dezen oorlog past Engeland dus de „open blok kade" toe. Deze wijze van optreden is derhalve offensief De uit voering is meer dan bij de effectieve blokkade afhankelijk van krijgs kansen en levert meer gelegenheid dan deze voor fouten. Daarentegen leidt zij met meer waarschijnlijkheid tot vernietiging van 's vijands strijdkrachten, dan bij de werkelijke blokkade het geval zou zijn. Wanneer de vloot, die de „open blokkade" toepast, over voldoen de ophelderingsorganen beschikt, behoeft zij niet in de haven „den Tag" af te wachten, maar zij kan uitvaren, hetgeen het moreel der bemanning ten goede komt en den vijand in onzekerheid brengt om trent de plaats der verschillende eskaders Daar de open blokkade (observation) geen zekere afsluiting van 's vijands vloot meebrengt, kan het noodig zijn op bepaalde tijdstippen tot de werkelijke blokkade over te gaan. Dit kan het geval zijn bij overzeesch troepentransport of bij het ernstig dreigen eener invasie. „The new blockade" is een artikel van den Franschen admiraal Degouy, overgenomen uit de „Revue des DeuxMondes". De strek king van het artikel is te betoogen. dat de Engelsche vloot de Oostzee moet binnendringen, om de Pruisische kust te beheerschen en daarmede den toevoer van voorraden uit de Scandinavische landen naar Duitschland onmogelijk te maken. Tevens zou hiermede de blokkade van Duitschland „effectief" worden in den zin, dien het zeerecht eischt, om met kracht tegen de neutrale scheepvaart, die voor approviandeering van Duitschland vaart, te kunnen optreden. Engeland laat zich, volgens schrijver te veel weerhouden door 1258

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 124