Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Nov. 1916. vrees voor verliezen, waardoor de Britsche vloot, al was dan met de Duitsche zeemacht ook afgerekend, niet meer de onbetwiste overmacht ter zee zou behouden. Maar, zegt hij, de vloten der geallieerden zouden de geleden ver liezen toch herstellen, tenzij men veronderstellingen maakt, te pijn lijk om uit te spreken. In „The first shot in 1857" geeft „an Indian colonel" zijne herin neringen weer van het uitbreken van de muiterij onder de Britsch- Indische troepen in genoemd jaar. „France and Germany 1870 and 1914" geeft eene vergelijking tusschen beide landen, voor zoover betreft hun bereid zijn voor den oorlog in 1870 en in 1914. Schrijver constateert, dat de moreele voorbereiding in 1914 aan beide zijden op gelijke hoogte stond en dat Frankrijk er dus sinds 1870 op vooruit was gegaan. Wat de materieele voorbereiding aangaat, was Frankrijk in 1914 verre ten achter bij Duitschland. Het verschil was in sommige op zichten (wapening) zelfs grooter dan in 1870. „Mahanism versus Moltkeism" wil aantoonen, dat de suprematie ter zee eene onmisbare voorwaarde is, tot bereiking van de wereld heerschappij en dat de meest krachtige militaire organisatie niet vermag haren invloed anders dan in beperkten zin te doen gelden. Als grondslag van deze meening mag de uitspraak van admiraal Mahan gelden: „The nation that controls the sea and understands how to apply that control against its enemies must prevail over them." Carthago, Spanje en het Frankrijk van Napoleons tijd zijn typische voorbeelden van de afhankelijkheid van het meesterschap ter zee voor hen, die een wereldmacht willen worden of blijven. Het „Moltkeisme" leidt tot „Das Volk in Waffen". Het gaat zelfs verder en is eigenlijk de organisatie, niet alleen van alle mannelijke inwoners, maar van het geheele volk op zoodanige wijze, dat het op ieder gewild oogenblik en met alle aanwezige krachten tot be reiking van het nationale doel kan worden ingezet, beheerscht door de gedachte, dat dit doel door een oorlog en alleen door een oorlog kan worden bereikt. „Moltkeisme" eischt in zijn uitvoering een snel optreden met overmacht; het streeft naar beslissende slagen (tactische en strate gische omvatting). Daarentegen heeft hij, die het meesterschap ter zee bezit, er be lang bij, den oorlog te rekken. Tijd is hier de groote factor, daar de druk van de beheersching der wereldverkeerswegen zich eerst na eenigen tijd doet gevoelen en ten slotte ondragelijk wordt. 1259

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 125