Nov. 1916.] Terrein voorstellino op kaarten. ihrem Objekt und ihrem Zweck. Objekt und Zweck sollen überhaupt unseres Erachtens in der Kartographie immer in erster Linie ent scheiden über die Wahl der anzuwendenden Mittel, nachdem diese in ihrer theoretischen und praktischen anwendbarkeit geprürt worden sind" Heeft Penck 's indeeling echter ontegenzeggelijk waarde voor Euro- peesche kaarten, voor kaarten van Nederlandsch-Indië, die, wanneer zij op de schaal 1: 2> 0.C00 vervaardigd zijn, reeds overzichtskaarten heeten, moet de indeeling nauwer genomen worden. Zoodra eene kaart dient om zich in groote trekken over en niet in het terrein te orienteeren, kan volstaan worden met enkel aan den eisch van reliefgetrouwheid te voldoen en is de schuine belichting met opgelegde tinten zonder hoogtelijnen aan te bevelen. Wordt een algemeen overzicht van de hoogteverhoudingen verlangd, dan kan de kleuren- mcthode toepassing vinden. Voor kaarten op 1: 1CO.COO en 1: 50.0CC lijkt ook voor militair gebruik voorstelling van het terrein door hoogtelijnen m?t relieftinten het meest geschikt. Voor algemeen gebruik moeten zij boven gearceerde kaarten gesteld worden, het mathematische element met het ophalend relief vormt een goed geheel, althans voor hen die het kartografisch alphabet kennen en dat moet, zooals reeds werd opgemerkt, geleerd worden. Hier geldt ook „pour comprendre quelque chose il faut P avoir appris". Maar op de kaart zullen vele met veel zorg gekozen hoogte punten moeten voorkomen, waarbij het noodig is, dat tusschen de hoogtepunten een zekere betrekking bestaat; hoog en laag moeten dadelijk kenbaar zijn, hetgeen mogelijk is, wanneer de punten paarsgewijze beschouwd worden. Voorts moet ieder hoog tepunt een zekere werkingssfeer hebben, waar deze eindigt, begint die van het naastbij gelegen hoogtepunt Als eisch moet ver der gesteld worden, dat de cötepunten in het terrein zijn terug te vinden. 1) Bij de keuze van de op de kaart aan te brengen hoogtecijfers hoede men zich vooral voor overlading, die tot onduidelijkheid zoude aanleiding geven, men bepale zich tot die cijfers, welke betrekking hebben op de hoogste en laagste punten, alsmede op de tusschenpunten, waar de lees baarheid der helling zulks bepaaldelijk vordert. Handleiding ten dienste van de Officieren der militaire verkenningen. 2046

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 12