Nov. 1916.J Iets over de verpleging van het Nederlandsche werd gefourageerd aan de korpsen, dus niet aan de compagnieën, en in de eenheidsverpakking. Het vleesch maakte hierop een uitzon dering. Het aangevraagde werd tot het juiste gewicht verstrekt, en dus moest op deze hoofdverstrekkingsplaats het vleesch verdeeld worden. Daarvoor waren speciaal de slagers ingedeeld, omdat niet-vak- menschen het vleesch te veel zouden mishandelen. Op het uur van fourageeren reden allereerst de bakauto's het terrein op. Een kleine uiteenzetting, wat de bakauto's eigeniijk zijn, is wellicht niet overbodig. Om over een behoorlijk aantal middelen van snel vervoer te kunnen beschikken, werden bij het begin der mobilisatie een groot aantal personen automobielen gerequireerd, met het doel hiervan lichte vrachtwagens te maken. Dit laatste geschiedde nu al heel eenvoudig. De carrosserie werd op de snelste wijze verwijderd, nl. door ze af te zagen. Daarna werd op het chassis een gewoon wit houten bak geplaatst, voorzien van een zitplaats voor den chauffeur en den geleider. In den beginne waren de chauffeurs burgers, ingehuurd op een daggeld ad 3.— Later zijn deze personen overgegaan bij den vrijwilligen landstorm, kregen uniform (eerst een Indisch, later een Hollandsch) en werden dus militair. Öok werden zij voor rijks rekening gevoed en gehuisvest, kregen periodieke verloven, kortom hadden dezelfde rechten en verplichtingen als de troep. Zelfs is er aan gedacht de ouderen onder hen een graad te geven: in hoeverre dit is doorgegaan, is mij niet bekend. Er werden auto-compagnieën gevormd, geëncadreerd door officieren en kader. De wagens werden stelselmatig verbeterd, er werd een overkapping voor den chauffeur en geleider gemaakt, de wagens werden geschilderd, zoo noodig versterkt. 's Morgens werd, tenminste aan de eindstations, uitgereden ten behoeve van de verpleging, 's middags hadden de menschen andere diensten, o.a. bij troependislocaties werd veel materieel vervoerd, ja zelfs tijdens den inval der Belgische vluchtelingen hebben zij zeer veel diensten bewezen voor personenvervoer. De wagens voldeden zeer goed. De minimumbelasting was 300 KG, maximum 800 KG. Vooral op de Brabantsche wegen hadden 2058

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 24