5pionnage en geheime dienst. De wijze, waarop de leden van het menschdom eikander, door alle tijden heen, in 't geheim hebben gadegeslagen met het doel tegelegenertijd den nevenmensch nadeel ie berokkenen, dan wel tegen benadeeling van diens zijde te voren gewapend te zijn, heeft steeds in hooge mate de algemeene nieuwsgierigheid geprikkeld. Spionnage-, detective- en andere geheime diensten vormen dan ook bijzonder geschikte onderwerpen voor prikkellectuur Wie echter omtrent die onderwerpen een grootere mate van positieve kennis wil verzamelen, zal in de daaromtrent bestaande literatuur weinig bevrediging vinden. Die iiteratuur is betrekkelijk weinig u tgebreid. De groote spion nen in de geschiedenis hebben voor 't meerendeel hunne mémoires geschreven, doch de betrouwbaarheid van deze schrifturen is moei lijk te contröleeren, terwijl ze toch van huis uit, in twijfel moet worden getrokken, daar de ijdelheid der schrijvers hen vaak ertoe geleid heeft hun omgang met gewichtige persoonlijkheden als veelvuldiger en hun invloed op den loop der wereldgeschiedenis als belangrijker voor te stellen, dan ze in werkelijkheid geweest zijn. Spionnage-processen in vredestijd hebben zoo nu en dan een tip opgelicht van den sluier, waarmee die geheimzinnige onderwer pen steeds bedekt worden gehouden, doch ook bij deze processen kwam zoo weinig mogelijk aan het licht, terwijl hun aantal beperkt werd door het streven, dat bestaat, spionnageprocessen te vermij den. daar deze moeilijk zijn, omdat de getuigen a charge veelal zoogenaamde contra-spionnen zijn, die men liefst buiten het ge ding houdt, teneinde het stelsel van contra-spionnage niet bekend te doen worden. Bijzonder wantrouwen verdienen de vrij talrijke werkjes, die omtrent spionnage e. d. geschreven zijn gedurende den tegen- woordigcn oorlog en die hun ontstaan te danken hebben aan het streven om uit de in deze tijden voor de genoemde onderwerpen 2064 AA

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 30