Spionnage en geheime dienst. Nov. 1916.] „Oostenrijkers, die op het punt stonden hun terugtocht naar Brau- „nau aan te vangen, meer dan ooit op hun hoede waren. „Bij toeval ontmoette ik een officier van de Lichtenstein-huzaren, „die de betrekking bekleedde van aide de camp van generaal '^Kienmayer en met wien ik bevriend ben sedert den laatsten oor log; hij heet Rulzki. „Door dezen officier werd ik niet alleen op de hoogte gebracht „van het legerkorps van Kienmayer, maar bovendien van dat van „den Russischen generaal Kutusow, behalve van de namen der re gimenten, die ik niet kan te weten komen. „Den 25en 's morgens ben ik gegaan naar Braunau met mijn vriend, die te meer mededeelzaam was, door Uwe vrijgevigheid, ".generaal, mij in staat had gesteld mij evenzeer vrijgevig te betoonen „tegenover dien officier. Ik ben in gezelschap geweest van verscheidene Russische stat- „officieren en allen beweerden, dat hun generaal een gevecht ver meed totdat de verbinding zou zijn tot stand gekomen, met den generaal Michelsohn die zich op dagmarschen afstand bevond „en dat, te dien einde, om zekerder te gaan, de generaal een teruggaan de beweging zou maken van 1 dagmarsch. „Het leger van dien generaal Kutusow was gekantonneerd ge deeltelijk te Braunau zelf, gedeeltelijk in de dorpen aan onze zijde, „te Mückendorff, enz. Om 12 uur 's middags begonnen de regimenten af te marcheeren in de richting van Braunau; ik was toeschouwer van de beweging "voor het grootste gedeelte De infanterie, zoowel als de cavalerie, "is mooi, goed van houding, weinig zieken, forsch van lichaamsbouw "en zeer goed gekleed. De cavalerie is goed bereden, de paarden "zijn levendig, maar zeer mager. De artillerie is van het zware kaliber, maar de caissons zijn zeer kort en klein. Zij heeft weinig trein. Alle infanter e is gekleed in het groen, evenzoo de artillerie, en afle soldaten zijn gestoken in laarzen. De geweren zijn zwaar en de laadstokken zeer lang. De Kozakken zijn gekleed in het donkerblauw. Zij zijn slecht bereden en hun zadels zijn van hout met een kussen. Hun bewa pening bestaat uit 2 pistolen, een Turksche sabel en een langen "stok met een ijzeren punt. „Verscheiden Russische officieren hebben beweerd, dat ze een stelling gaan innemen in de richting van de Salza. Om 3 uur ben ik den weg naar Mühldorff ingeslagen en op 3 mijlen voorbij Alt-Oettingen heb ik de voorhoede ontmoet van het "leger aan generaal Kienmayer, die zijn hoofdkwartier overbracht "naar Braunau; zijn geheele leger is mij voorbijgetrokken. Te Alt-Oettingen deelde men mij mede, dat de brug van Muhldortt is' vernield. Ik werd dus genoodzaakt terug te keeren over Neu- '|Oettingen en Landshut, waar ik de grensbataljons ontmoet heb 2070

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 36