Spionnage en geheime dienst. [Nov. 1916. kostbare berichten zouden brengen, in 't bijzonder omtrent de door den vijand aangelegde versterkingen. Na Napoleon zijn het wel de Duitschers geweest, die het best hun inlichtingendienst met de hun eigen grondigheid hebben geor ganiseerd, vervolmaakt en uitgebreid. De eigenlijke stichter en organisator van den Duitschen geheimen dienst in 't algemeen is geweest Stieber, die van 1850 tot zijn dood in 1892, met eenige tusschenpoozen, in verschillende functies in dien dienst werkzaam was. Stieber werd geboren in 1818 te Merseburg uit bemiddelde ouders, die hem een opleiding deden geven in de rechten. Zijn eerste op treden valt in het rumoerige jaar 1848. Stieber treedt in dat jaar in het openbaar op als revolutieprediker, eerst in Silezië, later te Berlijn: in 't geheim fungeert hij echter als stille verklikker in dienst van den chef der politie, terwijl hij mede deel uitmaakt van de ge heime politie, die voor de persoonlijke veiligheid des konings had te zorgen en als zoodanig, behalve de revolutionaire elementen, evenzeer de leden van het vorstelijk huis, verschillende hoog-adel- lijke personen, de ministers en zijn eigen chef, den chef der politie, in het oog moest houden. In 1850, na de afkondiging van de nieuwe Pruisische grondwet, wordt Stieber door den koning benoemd tot chef van de geheime politie, welke betrekking hij bekleedde tot 1855, toen hij moest aftreden op aandringen van den prins van Hohenlohe, die als man van meer liberale neigingen bij zijn optreden als minister een eind wilde maken aan de ondragelijke politioneele verdrukkingen, waartoe Stieber's spionnagestelsel had geleid. Van 1855 tot 1864 is Stieber in dienst van de Russische geheime politie. In 864 presenteert hij opnieuw zijn diensten aan Bismarck, die in 1862 als hoofd van het Pruisische ministerie was opgetreden. Bismarck durft de liberale meeningen in den lande niet in die mate te trotseeren, dat hij Stieber opnieuw in den dienst der politie op neemt, doch bezigt hem voorloopig als spion in Boheme. Van 1864 tot '66 doorloopt Stieber in verschillende vermom mingen, als marskramer e. d., het geheele operatietooneel van den 1173

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 39