[Nov. 1916. lijn werd opgeheven. Bovendien werd de spionnendienst en de controle op de vaste spionnen ook uitgeoefend door reizende spi onnen en spionnencontrö eurs. De vaste geheime agenten waren Duitschers, Oostenrijkers, Zwitsers, Luxemburgers of Belgen. Naar dikwijls beweerd wordt, zouden vele ongeregeldheden in de laatste 30 jaren, als werkstakingen, woelingen in Ierland, suffragette-op stootjes enz. aangestookt zijn door den Duitschen geheimen dienst. Ook zouden de Fransche spoorwegen talrijke geheime agenten in dienst hebben gehad, die van hun Duitsche lastgevers de op dracht hadden ontvangen de troepenconcentratie in de war te stu ren door sabotage en andere middelen. Tot dusverre kwamen echter nog geen berichten tot ons, waaruit blijkt, dat deze personen, zoo ze al bestaan hebben, werkelijk aan hun opdracht hebben voldaan. Een van de belangrijkste onderdeelen van den Duitschen geheimen dienst is dat van de kaarten. Omtrent alle personen van belang worden nl. inlichtingen ingewonnen, voornamelijk betreffende hun particuliere leven, hun karakter, hun kennis en ontwikkeling, enz. Elk van deze personen heeft te Berlijn een kaart, waarop, met behulp van de binnenkomende inlich tingen, geregeld de beschrijving van persoon en omstandigheden wordt bijgehouden. Wat de officieren betreft, moeten de navol gende categorieën een kaart te Berlijn hebbende generaals; de hoofdofficieren of daarmede gelijkgestelden; de officieren, die bij hun examen tot het eerste y gedeelte behoorden; de directeuren, leeraren en dienstchefs bij de militaire scholen, de fabrieken en werkplaatsen van wapening, munitie en materieel; de staf- en ordon nansofficieren of daarmee gtlijkgeste'den, die werkzaam zijn bij de ministeries en de staven van leger en marine; de officieren, wier particuliere leven niet is, zooals het behoort, of die in finan- cieele moeilijkheden verkeeren: enz. In tegenstelling van den Duitschen geheimendienst, die voor namelijk naar buiten werkt, is - voor zoover bekend - de Fransche geheime dienst in de eerste plaats er op berekend om voor de inwendige veiligheid van den staat te zorgen en is van Fransche spionnage in het buitenland nooit veel gebleken. Frankrijk is vanouds geweest het land van de groote politieke verbrokkeling, waar de grootste zorg van de aan het bewind zijnde 1177

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 43