Spionnage en geheime dienst. Nov. 1916.| politieke partij steeds daarin bestond, haar macht tegenover anders denkende medeburgers met alle moge'ij<e middelen te handhaven. Dikwijls voerde deze machtshandhaving tot ondragelijke tyrannie, soms onder het mom van vrijheidsprediking. De ,,terreur-rouge", de tyrannie van het vulgus uit het Fransche revolutietijdperk, is even berucht als de daarop gevolgde „terreur-blanche", de onder drukking, die door adel en geestelijkheid werd uitgeoefend in het tijdperk van de restauratie. In dergelijke tijdperken vooral bediende de regeering in Frankrijk zich in ruime mate van den geheimen dienst Een van de grondslagen van het Fransche inwendige spionna- gesysteem stamt reeds uit de dagen van Fouché, den bekenden minister van politie van Napoleon 1, nl. het zoogenaamde.dossier", nog wel bekend uit het Dreyfusproces Het reeds ge; 0;mde Duitsche kaartensysteem is er een vrije navolging van. Van ieder belangrijk publiek persoon of die het belooft te worden, van elk voornaam financier, journalist, schrijver, uitgever, tooneelspeler jockey, mondaine en demi-mondaine vrouw, heer of dame, die veel doet aan sociaal werk, enz., berust bij de geheime politie een dossier, een register, waarin alles, wat omtrent dien persoon zeker of bij geruchte bekend is, wordt opgeteekend. De werkzaamheid van de geheime politie in Frankrijk was in de laatste decennia in het bijz mder gericht tegen troonpretendenten als de Hertog van Orleans en Prins Napoleon, alsmede tegen aspirant-dictators, als generaal Boulanger e.d. De tegenwoordige organisatie van den Franschen geheimen politiedienst is gesticht door den politieprefeet Andrieux, na de commune, toen de bestaande organisatie van het tweede keizerrijk gedeeltelijk werd opgeheven. In naam is de Politieprefeet van Parijs de chef van de Fransche geheime politie Deze is echter een politieke persoonlijkheid, een partijman, die wisselt met de overwinning der partijen, zoodat, in verband met de gewenschte continuiteit, de buiten de partijen staande en levenslang in functie blijvende Chef van de voornaamste, de 111e Afdeeling, inderdaad de man is, van wien alle bevelen uitgaan en bij wien alle draden van de geheime politie samenkomen. De Hle Afdeeling van de Fransche geheime politie omvat 3 bureaux. 1178

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 44