Spionnage en geheime dienst. (Nov. 1916. Het lste Bureau behandelt de dossiers. Bij het ïde Bureau komen binnen de berichten van de politieke agenten, terwijl voorts daaronder ressorteert het beruchte, reeds uit den Napoleontischen tijd dateerende „cabinet noir", waar alle particuliere brieven van verdachte personen worden geopend, doorgelezen, gefotografeerd en geagendeerd. Het 3de Bureau is bekend geworden door het Panama-, Dreyfus- en Humbert-schandaal; daar werken de experts in handschriftenen de tolken. Behalve de llle Afdeeling telt de Fransche geheime politie nog 2 andere afdeelingen. De Ie Afdeeling omvat verschillende bureaux, die belast zijn met de navolgende zaken: a. Het bespionneeren in het bijzonder van bepaalde personen. Zoo werd, bijv. tijdens het Dreyfus-proces, Esterhazy door 17 spionnen van dit bureau overal en ten ahen tijde gevolgd. b. Het bewaken en zoo mogelijk uithooren van vrouwen, die door belangrijke politieke personen worden gefrequenteerd, waarbij vaak met groote geldsommen wordt gewerkt. c. Het bespi den van voorname vreemdelingen. Dit bureau werkt ook voor particulieren, bankinstellingen, couranten, handelshuizen, enz,, tegen betaling. d Het bewaken van rijke of invloedrijke personen, die in een roep staan van onzedelijke of excentrieke neigingen, teneinde de •openbare gezondheid en veiligheid tegen dezulken te beschermen. De IIe Afdeeling eindelijk bestaat uit 2 bureaux, nl a. Een bureau belast zich voornamelijk met het zenden van geheime agenten naar de havenplaatsen, teneinde alle verdachte personen, die in Frankrijk voet aan wal zetten of den Franschen bodem verlaten, te bespiedensoms worden die agenten ook naar buitenlandsche havenplaatsen gezonden tot het opsporen van misdadigers. b. Een tweede bureau zou men het laboratorium van de Fransche geheime politie kunnen noemen. Het is belast met natuur-, schei-en meetkundige onderzoekingen. Dit bureau is beroemd geworden door Bertillon, die chef was van de identificatie-afdeeling, waar misdadigers en verdachte personen gemeten en geïdentificeerd worden ln deze afdeeling wordt van elk misdadiger of verdacht persoon een kaart aangehouden, waarop zijn portret, zijne afmetingen en verderex 1179

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 45