Het schieten op vliegtuigen, enz. [Nov. 1916. een motief hebben zijn om in een wetenschappelijk werk zoo'n studie zonder behoorlijke argumentatie te veroordeelen. Een zoodanige werkwijze brengt ons niet nader tot het beoogde doel en op het bereiken daarvan toch moeten al onze pogingen zich richten. Vooral omdat het onderwerp zoo moeielijk is, des te meer moet getracht worden zoo veel mogelijk objectief te zijn en het verkeerde en het minder gewenschte in iemand ander's werk duidelijk, zij het kort aan te toonen, zoo mogelijk met gelijktijdige aanduiding, op welke wijze in eenige richting verbetering is aan te brengen. Zoodoende zullen we komen tot een bevredigende oplossing en geleidelijk geraken tot een systeem, waarin van meerdere personen de goede ideeën zijn vereenigd en de aanvechtbare zooveel mogelijk en de ver keerde geheel geweerd. Laat ons thans overgaan tot een vergelijking der beide methodes O. en P. De methode O. steunt op het volgende hoofdbeginsel: Schiet zooveel mogelijk patronen in zoo goed mogelijke richting; een beginsel, waarvoor wel niemand een meer deugdelijk zal willen in de plaats stellen, omdat bij doorvoering van dat beginsel naast het aantal te verwachten treffers ook de kanswaarde van het enkele projectiel tot een maximum wordt opgevoerd. Aan de eerste voorwaarde het verschieten van zooveel moge lijk patronen wordt voldaan in de eerste plaats natuurlijk door het aanwenden van zooveel mogelijk (uitstekend bediende) mi trailleurs, omdat daarmede het te verwachten aantal treffers recht evenredig gesteld mag worden, en in de tweede plaats door zoo min mogelijk het vuur te onderbreken, terwijl uit den aard alleen dit laatste nader in beschouwing behoeft te worden genomen. Het beoogde doel wordt zoo goed mogelijk bereikt, indien voldaan wordt aan de volgende drie eischen: le. door het commando voor de richting zoo eenvoudig mogelijk te maken, 2e. door den richter de middelen te verschaffen om op de meest snelle wijze met de nieuwe richtgegevens door te schieten en voorts 3e. door zoo weinig mogelijk de richtgegevens te veranderen. Zonder daarmede maar eenigszins uit te sluiten, dat in eenige andere richting een betere oplossing zou kunnen bestaan, zoo mag 1189

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 55