1101 Het schieten op vliegtuigen, enz. INov. 191ü. de bovendien aan den mitrailleur uit te voeren verrichtingen, de vuurseries afwisselen moeten met langere vuurtusschenpoozen. Nu zouden de vuurseries zelve lang kunnen genomen worden en daarmede een gunstige verhouding tusschen vuurseries en vuurtusschenpoozen mogelijk zijn, doch zulks zou slechts ten koste gaan van de trefkans immers, zelfs al zou de oplossing van den heer P. in deze een ge lukkige zijn, dan nog zou de maximum toelaatbare tijdsduur aer vuurseries slechts zóó groot mogen zijn, dat tijdens deze de breedte- correctie moet afnemen van ae maximum waarde van p sin r tot nul, zoodat de vuurseries zelve slechts enkele secunden mogen duren, als men de trefkans n;et wil opofferen. Wat voor beide methoden een zelfde voordeel is, doch hier ter plaatse wel medegedeeld kan worden, is dat bij de constructie aan de üeweermakersschool van het schietgestel voor verticaal vuur in alle opzichten getracht is om ook hier weder zoo snel mogelijk uit den normalen vuurstand tot den verticalen vuurstand te kunnen overgaan, hetgeen in zeer korten tijd (ongeveer 20 secunden) bewerk stelligd kan worden. Thans de tweede voorwaarde van het hoofdbeginsel: het verschie ten der patronen in zoo goed mogelijke richting. Een beschouwing der tafels 1, 11, en ill in de Mei-aflevering 1. M. T.—zelfs aannemende, dat de elementen, waarop de tafels berekend worden, niet eens ge heel juist zijn leert ons, dat het stellig geboden is terdege rekening te houden met de beweging (snelheid en richting) van het doel; de hoogtecorrecties toch en in meerdere mate nog is dit het geval voor de breedtecorrecties zijn over het algemeen aanzienlijk grooter dan de gereduceerde schootshoeken der voorkomende doelen. Het moet dan ook onverklaarbaar worden geacht, hoe de heer P., na ken nisneming van bovenbedoelde tabellen, von Merkatz nog is kun nen blijven navolgen, en niet de noodzakelijkheid heeft ingezien van eenige andere methode, die de factoren snelheid en bewegings richting zoo goed mogelijk in de richting inschakelt. In de meer aangehaalde noot van het W. J. wordt gezegd, dat als men bij de methode O. slechts nagaat, wat er allemaal al aangenomen, geschat en verwaarloosd is moeten worden om een bruikbare formule te krijgen, men begrijpen moet, dat de juistheid in het gedrang komt. Zie de formules op bladz. 496 Mei-afl. I. M. T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 57