Het schieten op vliegtuigen, enz. [Nov. 19iö. Ik hoop, dat de heer P. zich den tijd zal willen geven nogmaals de Mei-aflevering I. M. T. ter hand te nemen om daarna, doch dan op tastbare wijze, aan te toonen, in welke opzichten mijn methode foutief is, en als het kan den weg te wijzen, in welke richting ver betering is aan te brengen. Thans zegt Schr. in den bewusten noot slechts: „er wordt zooveel aangenomen, geschat en verwaarloosd", en eenige regels verder: „er wordt zoodanig gestrooid in de breedte en diepte, dat de bundel angstwekkend ijl wordt." Laat ons eens veronderstellen, dat dit laatste werkelijk in zoo hooge mate het geval is, dat van angstwekkend ijl gesproken mag worden, dan is dit onvermijdelijk toch een gevolg van een zeer ruime mate van strooien, doch omgekeerd weder zal, indien in zoo ruime mate gestrooid wordt, toch wel niemand durven vallen over de vereenvoudigingen aangebracht bij de afleiding van de formules voor de hoogte en breedtecorrectie, vooral als men nagaat—hetgeen hierachter nog zal worden becijferd dat het aantal gevallen, dat een doel onder zeer groote gezichtshoeken (b. v. boven 70°) zal moeten worden beschoten, in verhouding tot het aantal mogelijke gevallen, waaronder een bereikbaar doel kan verkeeren, zeer klein is. Of het één, of het ander had men mij desnoods mogen verwijten, doch stellig niet beide. Ook andere personen, uit hoofde van hun werkkring minstens min of meer tot oordeelen bevoegd, hebben in vereeniging met elkander mijn methode ernstig bestudeerd en ten opzichte van de afleiding der formules en de indeeling van het richtraam verklaard, dat de ze door hen juist geacht worden, en dat dus het denkbeeld der methode daarop goeden steun vindt, waarmede natuurlijk nog niet uitgedrukt wordt, dat de methode ook practisch bruikbaar is en zij voldoet voor alle voorkomende gevallen. Welke de verdere bevindingen van bovenbedoelde personen zijn, kan hier niet gepubliceerd worden, omdat deze aangelegenheid niet openbaar behandeld is, terwijl zulks tevens niet wel mogelijk zou zijn, omdat de behandeling nog niet is afgeloopen. Van het vorenstaande achtte ik mededeeling evenwel gewenscht, teneinde mogelijk te verkrijgen, dat ook thans nog, na de ongunstige, zij het ongedocumenteerde kritiek van den heer P., het vraagstuk van het schieten op vliegtuigen door sommigen zal worden ter hand genomen, teneinde te geraken tot de een of andere methode, waarbij de invloed van de snelheid en bewegingsrichting zoodanig wordt ingeschakeld, dat een waardeerbare kans op uitwerking ver- U9§

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 59