Nov. 1916.] Het schieten op vliegtuigen, enz. schrijven? Het is waar, dat tot heden sommige geweermitrailleurs veelvuldig weigeringen hebben gegeven, doch is de oorzaak daar van wel zoozeer aan het wapen te wijten? Ik vermeen van niet. De ware toedracht der zaak is in het kort de volgende. De slaghoedjes der scherpe patronen No. 1 zijn niet alle van ge lijke hardheid, wat voor de M 95- en de M 12/ 14-wapening binnen bepaalde grenzen van geen nadeeligen invloed is. De M 15-wapening (geweermitrailleurs) het kan niet ontkend worden is daarvoor veel gevoeliger, doch niet in zoodanig mate, dat het veelvuldig voorkomen van weigeren daarvan het gevolg behoeft te zijn. De combinatie ontsteking-patroon heeft bij de Geweermakerschool eenige moeite gegeven, doch dat vraagstuk is thans zoo goed als opgelost. Waar de oorzaak der weigeringen schuilde, is sedert eenigen tijd geheel bekend, en zullen in de toekomst zeer vermoedelijk met alle munitie- merken - weigeringen uitzondering zijn. Momenteel zijn enkele munitiemerken voor de geweermitralleurs uitgeschakelddit is echter niet, omdat zij in deze wapens minder voldoen, doch uitsluitend omdat voor de Schwarzlose-mitrailleurs uitsluiting om bepaalde redenen gewenscht geacht werd. Tot heden worden beide soorten wapens ten opzichte van de munitie als één beschouwd, wat m. i. minder juist is, omdat beide soorten wapens zich in dit opzicht verschillend gedragen. Het moet dan ook niet geheel onmogelijk geacht worden, dat voor de uitgesloten merken te eeniger tijd bepaald wordt, dat de uitsluiting alleen geldt voor de Schwarzlose. Ik acht het niet gewenscht op de combinatie munitie - wapen hier dieper in te gaan, aangezien een niet onmogelijk gevolg daarvan kan zijn, dat door sommigen verkeerde conclusies zullen worden getrokken. Betreffende de weigeringen in de M. 15-wapens kan hier nog medegedeeld worden, dat korten tijd geleden een geweermitrailleur, welke oorspronkelijk weigeringen gaf, na een (hoogsteenvoudige) wijziging aan het slagmechanisme, bij verschieting van 1000 patronen van verschillende merken, geen enkele weigering gaf. Tegenover een andere aanhaling uit Schr.'s mededeeling, dat de Madsen-geweren der Cavalerie enorm veel reparatie eischen, wil ik slechts het volgende lijstje artikelen stellen, welke sedert de indienst- stelling tot 15 September j. 1. in totaal wegens onbruikbaarheid 1204

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 70