[Nov. 1916. verwisseld moesten worden, in welk lijstje niet zijn opgenomen de toebehooren als loopborstels, enz., terwijl voorts ook zijn weggelaten de gebroken loopen met staartstuk voor losse patronen. Bedoelde artikelen zijn: 1 spankrukas, 1 patroonaanvoerder, 3 geleiplaatschroeven, 1 slagpinschroef, 27 slagpinnen, 5 sluit-hefboo- men, 1 spanplaat, 8 slagpinveertjes, 1 veiligheidspalveer, 3 verklik- kerveeren, 7 vizierpalveeren en 3 verklikkers. Men kan moeielijk anders zeggen dan, dat de toestand niet ern stig is, en zeker niet, als in aanmerking genomen worden de vol gendede een minder, de ander meer ongunstige omstandig heden, waaronder het M 15-materiaal ten opzichte van de M 12- wapening verkeerde: 1°. Bij de Cavalerie komt het paard nummer één en eerst daarna de geweermitrailleur; bij de mitrailleurcompagnieën neemt het wapen de eerste plaats in. 2°. De Schwarzlose-mitrailleur is van eenvoudiger inrichting en wer king en van zwaarder constructie, waarbij nog komt, dat bij de mitrailleurcompagnieën een geweermaker is ingedeeld en bij de Cavalerie niet, waarom alhier voor het minste letsel het wapen in herstelling moet, ook al is zulks voor de slagvaardigheid niet geboden. 3°. Behalve, dat de loopen met staartstuk voor losse patronen foutief geconstrueerd zijn geworden (wat van geen invloed is op het gebruik als oorlogswapen), hadden de geweermitrailleurs ook nog enkele andere gebreken. De meeste van deze (het waren er niet zoo heel veel) waren op zeer eenvoudige wijze weg te ne men; het ernstigste gebrek zetelde in de combinatie ontsteking patroon, doch, zooals reeds gezegd werd, is ook dit vraagstuk thans opgelost. 4e. Met de geweermitrailleurs is in korten tijd vrij veel theorie ge houden, en het mag verondersteld worden bekend te zijn, dat zulks weinig bevorderlijk is voor eenig wapen, vooral als het een wapen van fijneren bouw is. Het is m. i. van geen nut op deze kwestie nog verder door te gaan. Laat ons over een jaar of drie nog eens zien, hoe de zaak dan staat; de praktijk zal dan duidelijker gesproken hebben. Thans is door Schr. naar ik meen aan de geweermitrailleurs te kort gedaan, en vooral Schr. had dit niet mogen doen. Men leze 1205

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 71