Nov. 1916.] Een wederwoord van G. aan den Kapitein der Mitrailleurs J. Peters. trachten manschappen op te leiden, en die later weer weg te zenden, als zij „absoluut" ongeschikt zijn. 2e. Wil schrijver den stukscommandant tevens schutter doen zijn. Dit heb ik nergens beweerd! Integendeel! Opblz. 11^6 9ealinea, zeg ik Thans is volgens de organisatie de stuks-commandant tevens schutter en kan men voor het geval komen te staan, dat deze sergeant (korporaal) in schietvaardigheid beslist ten achter staat bij een der Nos. 2 en 3 bijv., die zich nu alleen nuttig maakt door het aanvoeren van den patroonband, oliën van het mechanisme e. d. werkzaamheden en die eerst achter het stuk komt, wanneer de stuks-commandant buiten gevecht is gesteld. Geven de bedieningsmanschappen elkaar niets toe in schiet vaardigheid, dan is dit euvel verholpen. Toch blijft het het meest practisch, den stuks-commandant vuurleider te maken en den besten schutter achter het stuk te zetten. Bij eenigszins aanhoudend vuur toch zal de rookontwikkeling den schutter beletten, doel en aanslagen goed waar te nemen. Een doelmatig zijwaarts geplaatste stuks-commandant, die boven dien met een prismakijker bewapend is, kan dit wèl en kan dan ook bijtijds ingrijpen. Van een vuurleiding van een stuks-commandant, die achter het stuk zit, is m. i. geen sprake Ziehier eenige uit het Dec. No. 1915 overgeschreven zinnen. Kon ik meer moeite doen om dien stuks-commandant niet achter het stuk te zetten? 3e. Een klacht, dat de geleiders niet mogen schieten, terwijl hieruit de averechtsche conclusie getrokken wordt, dat zij niet geoefend mogen worden in de behandeling van het wapen. Inderdaad eene klacht, in zóóverre althans, dat ik het jammer vind, dat zij niet eenige lichtere oefeningen mede schieten. De 6e e.v. alinea's op blz. 1187 luiden: „In punt 3 van ons V. Voorschrift lezen wij, dat de geleiders geen deel nemen aan de schietoefeningen. „Inderdaad moet hunne opleiding er in de eerste plaats op 1208

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 74