Nov. 1916.] Een wederwoord van G. aan den Kapitein der Mitrailleurs J. Peters. buitengevecht stellen van handlangers te kunnen bijspringen, wat heel wat anders is, dan het in vredestijd hebben van reserve- handlangers, die tusschen de vaste ploegen handlangers en geleiders in staan en dienen om door overplaatsing aa. openvallende plaatsen van handlangers in te nemen. Die reserve-handlangers nemen deel aan de schietoefeningen, schietboekjes hebben ze niet. Geleiders, die ook enkele oefeningen medeschoten, heb ik nog nimmer gezien. 4e. Wordt een lans gebroken voor het „Voorbeeldschieten" om den man duidelijk zijn fouten te laten zien op de schijf. Ook hiervoor voel ik weinig. Aan een duidelijk beeld, hoe slecht de man wel schiet in verhouding tot anderen, heeft hij weinig. Naar mijne meening is het grondbeginsel van onderwijs op elk gebied: den leerling attent maken op diens fouten. Door het éénmaal zien en begrijpen van eene gemaakte fout, leert men duizendmaal meer dan door het tienmaal bij on)geluk goed doen van iets. Het den man vertoonen van zijne fouten, door hem het verkregen trefferbeeld voor oogen te brengen, is dus alleszins nuttig en nood zakelijk, omdat hij daardoor tevens de proef op de som ziet op de bemerkingen, die zijn onderwijzer nog omtrent zijn schieten maakte. Bij onderwijs gaat steeds een voorbeeld aan het werk vooraf. Dat voorbeeld wordt hier, alvorens de man zelf schiet, door een bekwaam schutter geschoten en dient om hem te toonen, hoe hij het niet moet doen of wel moet doen, al naarmate ik den voorbeeld- schutter fouten doe maken of niet. De leerling leert hieruit, wat hij met zijn wapen, in positieven zoowel als in negatieven zin kan bereiken. In de op één na laatste alinea van blz. 1188 staat dan ook: „dat ten doel heeft aan de in opleiding zijnde manschappen daad werkelijk door een goed schutter te doen vertoonen, welke uitkomsten, onder verschillende omstandigheden, met den mitrailleur verkregen kunnen worden." 1210

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 76