Nov. 1916.] De belangstelling voor het paard en de bevor- de rok, geachte lezers. En hier in Indië valt op dat gebied niet alleen veel te doen, maar zelfs nog veel voor te bereiden. De middelen tot het opvoeren der belangstelling in goede paarden en de bevordering der paardensport zijn talrijk, en minder of meer kostbaar. De aanleg van ruiterpaden, oprichting van manéges met goede leerkrachten, rekenen we tot de kostbare. Daaraan zal het ook wel liggen, dat een „Rotten Row" voor de groote steden in den Indischen Archipel alsnog in de verre toekomst ligt. Toch zijn ze meer dan noodig, ook al met het oog op het razende rijden van automobilisten en de krankzinnige manoeuvres van sado- en ebrokoetsiers. Vele der groote plaatsen, tevens centra van paarden sport, breiden zich nu met heele wijken tegelijk uit. Dat men dan ook nu aandringe op den aanleg van ruiterwegen. Wellicht, dat het funeste galoppeeren over glasharde wegen geheel, althans groo- tendeels, achterwege blijft. Minder kostbaar alweer zijn concoursen voor éen- of meer span nen voor lichte en elegante Américaines, om zoo te zeggen: vaste nummers op Europeesche concours hippiques, die de attractie daar van voor velen verhoogen. Zoo ook die voor utiliteitstuigpaarden. Wat hebben de shows van bierbrouwers- en meubelwagenspaar den te Rotterdam (tegenwoordig ook reeds in andere plaatsen) niet in enkele jaren uitgericht! 't Is een vreugde voor het oog de paarden voor de keurige bestelwagens van Lensvelt Nicola in Den Haag, evenals van andere delicatessen- en kruidenierszaken, van stoom- bleekerijen, enz. ook in andere plaatsen, te zien. Waarom van dit alles in Indië geen spoor!? Eén der eenvoudigste en direct doeltreffende middelen om pro paganda op dit gebied te maken, komt mij voor te zijn: het in het leven roepen van een tijdschrift, gewijd aan hippische belangen. Indien de J. R. en H. V., de verschillende rensocieteiten, harddra verij- en zich nog anders noemende hippische vereenigingen hun steun verieenen door het tijdschrift als officieel orgaan te erkennen, evenals vereenigingen voor dierenbescherming, enz., dan is de ruggegraat van het beestje zoowel in moreelen als in financieelen zin gevormd. Men kan dan van verschillende races, concours hippiques, enz. verslagen verwachten, die door meer ter zake kundigen opgemaakt zijn, dan veelal het geval is met die in de dagbladen. Daar zulk een tijdschrift mede ter voorlichting dienen moet voor paardenhouders, zal het 1214

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 80