Overzicht van de militaire actie enz. [Nov. 1916. Djambi, Moeara Tembesi, Moeara Tebo, Bangko, Moeraboengo, Sarolangoen (allen met gelijknamige hoofdplaatsen) en Koerintji (met hoofdpaats Soengei Penoeh). Bij gebrek aan controleurs kunnen 2 dezer afdeelingen door civiele gezaghebbers worden bestuurd. De oppervlakte van de residentie bedraagt bijna 1 >/2 maal die van Nederland; de grootste afstand, hemelsbreed, van Oost naar West bedraagt 340 K. M. en van Noord naar Zuid 190 K. M. Ongeveer 1/4 gedeelte van e.g. afstand wordt ingenomen door vrij wel onbegaanbare en onbewoonbare kustmoerassen, een kleiner ge deelte vertoont de lagere ruggen der uitloopers van het Barisangebergte. Het overige, verreweg het grootste deel van Djambi is één groote min of meer golvende vlakte, waarvan de golven naar het W. zeer langzaam in hoogte toenemen met een zoo geringe algemeene niveau verheffing, dat deze aan de Djoedjoehan nog geen 100 M. boven den zeespiegel bedraagt. Door de ligging op korten afstand van den evenaar, treft men geen scherpe afscheiding tusschen O. en W. moesson aan. Van October tot April heeft men niettemin een veel grooteren regenval dan in het overige deel van het jaar. Behalve de Koeboe's, nakomelingen var. de oerbevolking van Sumatra, is de bevolking te splitsen in twee deelen, n. 1. lo. die der lagere streken, welke ontstaan is uit een vermen ging van Maleiers en Javaansche volksplanters, 2o. die der bovenstreken, welke eerder tot de Menangkabauers moet worden gerekend en nog vele instellingen en gebruiken daarvan behouden heeft. Tot de best bevolkte, goed gecultiveerde en meest welvarende streken moeten de Midden-Tebo, de Boengo en de Pëlëpat worden gerekend. Aan troepen beschikt de Militaire Commandant van Palembang en Djambi in normale omstandigheden over het onder zijn bevel staand Garnizoensbataljon, dat behoudens den staf 2 detachementen telt, het eene ter hoofdplaats Palembang, het andere ter hoofd plaats Djambi, beide van gelijke sterkte (1 officieren en 134 onder officieren en minderen) en organiek ingedeeld in 6 brigades. Deze 1217

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 83