Overzicht van de Militaire actie Nov. 1916.) brigades tellen elk, volgens de nieuwe beginselen omtrent de samenstelling en de sterkte van de patrouille-eenheid op de Buiten bezittingen: 1 Europeesch sergeant, brigadecommandant, 4 Amb. minderen en 17 Inl. minderen, met inbegrip van 2 man Amb. of Inl. kader. In totaal bedraagt de sterkte van het garnizoensbataljon 10 offi cieren en 271 onderofficieren en minderen. Waar hier en daar blijkbaar nog de meening heerscht, alsof in de jongste jaren, in verband met de algemeene reorganisatie der Gewapende Politie, ook de troepensterkte in Palembang en Djambi zou zijn verminderd, komt het niet ondienstig voor er op te wijzen, dat de hierboven aangegeven sterkte van het Garnizoensbataljon reeds dateert van af October 1910. Niet alleen de organisatie, doch ook de bewapening van de gar- nizoensinfanterie (marechaussee-karabijn en -sabel.) houdt rekening met den strijd tegen den I. V. Werd hiervoren even van de Gewapende Politie gesproken, het belangrijk aandeel, dat dit korps bij de beteugeling van den opstand op zich heeft genomen, zoowel in de eerste dagen van beroering door zijn rechtstreeksche actie, als in lateren tijd door het verrichten van secundaire diensten, waarvoor anders troepen hadden moeten worden bestemd, wettigt ten volle aandacht te besteden aan de taak, de organisatie en de sterkte der Gewapende Politie in het gewest Palembang en Djambi. De rol, welke dat korps aldaar gespeeld heeft en nog speelt, is geheel in overeenstemming met het doel, waarvoor de Gewapende Polite is ingesteld, zooals dit omschreven staat in artikel l van den „Leidraad voor Opleiding en Oefening" van het Korps Gewapende Politie in N. I. Daar toch leest men: De Gewapende Politie staat ten dienste van en vormt een machts middel in handen van het bestuur tot: a. het verzekeren van de binnenlandsche rust, orde en veiligheid; b. de handhaving van het gezag in tijden van beroering, totdat het Leger die taak zoo noodig kan overnemen, en: c. het vestigen van geregelde toestanden in de nog slechts kort geleden 1218

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 84