Nov. 1916,] Overzicht van de militaire actie ting werd het districtshoofd Arbain, die den controleur vergezelde, doodelijk getroffen; in Demang Arbain, die de Djambi-expeditie had medegemaakt en daarbij het ridderkruis der Militaire Willemsor de had weten te verwerven verloor het Gouvernement een trouw dienaar. Bij de doesoen Soengei-Baoeng, in de afdeeling Djambi reeds, bleek de houding der bevolking van dien aard te zijn, dat het niet geraden leek, aldaar hout in te nemen; bij de volgende doesoen Rantau-Toeri was 't echter rustig. Te ongeveer 7 uur 's avonds (van den 27sten) werden de twee schepen ontmoet, waarop zich de Resident en de troepen bevonden. Volgens een telegram van den 28ste" Augustus zouden te Moeara Tembesi 24 Beaumontkarabijnen en 6600 scherpe patronen van de G. P. in handen van de rebellen zijn gevallen1). De militaire actie, a. Tot aan de komst van versterkingen van buiten het MILITAIR GEWEST. Van het afloopen van Moeara Tembesi ontving de Resident van Djambi den volgenden dag (den 27sten) bericht, waarop dit bestuurs hoofd zich, vergezeld van den Divisiecommandant der G. P., met 3 brigades Infanterie (onder Kapitein Meeter) en 1 brigade G. P. middels rivierstoomers naar de plaats der ongeregeldheden begaf. Aangezien de Resident troepenversterking noodig achtte, vroeg hij vóór zijn vertrek aan den Gewest. Mil. Commandant te Palembang om toezending van 4 brigades. Dit verzoek werd den 28stcn te Palembang ontvangen, waarop de Mil. Commandant, na overleg met de hoogste civiele autoriteit ter plaatse, onmiddellijk met 1 officier en 2 brigades per ingehuurde Paketvaartstoomer naar Djambi ver trok, welke plaats in den middag van den 30sten Augustus werd bereikt. Te Palembang bleven derhalve 4 brigades Infanterie achter. Na te Djambi op de hoogte van den toestand te zijn gebracht, achtte de Mil. Commandant het meest urgent, in de eerste plaats 1) Volgens een later bericht zou het aantal patronen slechts 100 hebben bedragen, daar de overige munitie bij het verbranden van de kazerne in de lucht zou zijn gevlogen. 1222

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 88