Nov. 1916.) Overzicht van de militaire actie formatie langs den R. oever van de Batang Hari voorwaarts te gaan tot het hooggelegen terrein nabij M. Temaesi zou zijn bereikt; de vaartuigen zouden verband niet hem houden. De 3 brigades marcheerden elk gesloten, met eenigen afstand tus- schen de voorste en de achterste, die beide den rivieroever volgden, terwijl de middelste brigade een weinig landwaarts in was uitgeschoven. Toen de brigades het begroeide terrein voorbij de kampong na derden, trachtten talrijke opstandelingen, gewapend met lansen, kle wangs, krissen en enkele geweren, van verschillende zijden op de troepen in te dringen, hetgeen middels eenige goedgeachte salvo's werd voorkomen. Telkens probeerden de rebbellen bij het verder oprukken van de brigades hunne aanvallen te herhalen, doch steeds lukte het onze troepen middels salvo's hen van het lijf te houden. Op deze wijze werd het hooge terrein te M. Tembesi, alwaar vroeger het kampement heeft gestaan, bereikt, waarna de aanvallen verflauwden en de rebellen, steeds met salvo's bevuurd, op de vlucht sloegen. De plaats werd daarna doorzocht en leeg bevonden. Aan onze zijde hadden wij slechts één onbeduidend gewonde;'s vijands verliezen konden wegens cc invallende duisternis niet nauwkeurig worden vastgesteld, doch werden blijkens telegrafisch bericht geschat op 50 dooden. Ten 5 u. 30 n. m. lagcn^alle vaartuigen vóór M. Tembesi verza meld; gedurende den nacht werd nog door enkele rebellen eene poging gedaan om per sampan een aanval op die vaartuigen te doen, waarbij zij evenwel voor het meerendeel door den hevigen stroom te pletter sloegen en de enkelen, die nog aan boord trachtten te komen, werden neergelegd. De volgende dagen werden enkele patrouilles in de naaste om geving van M. Tembesi gemaakt, waarbij geen verdere aanraking met de rebellen werd verkregen. Toenadering van de zijde der gevluchte bevolking bleef eveneens uit. De hoogste civiele en militaire autoriteiten met de hen vergezel lende troepen voorloopig te M. Tembesi verlatende, zullen wij eens nagaan, wat er in de afgeloopen dagen in de andere deelen van het gewest was voorgevallen. 1 September. De Resident van Palembang dirigeert naar aanleiding van ontvangen berichten met spoed 1 rijwielbrigadeG.P. naar Saroelan- 1224

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 90