m Nov. 1916.] Overzicht van de militaire actie te kunnen optreden en meldt nog, dat van S. Rawas 10 man G. P. zijn aangekomen, terwijl de rest van de te hulp gezonden brigade nog denzelfden dag wordt verwacht. Deze hulp heeft evenwel niet meer mogen baten, aangezien nog dienzelfden dag S. Djambi door een bende van ongeveer 1000 man wordt afgeloopen, waarbij de controleur (de heer Walter), het Inlandsch bestuurspersoneel en een deel van de G. P. het leven laten. De leden van de bende dragen een soort uniform, nl. aschkleurige jas met een roode V.- vormige versiering op den borst, voorts een rooden kniebroek. Als hoofd van de beweging in het Saroelangoensche wordt genoemd Hadji Akim. Naar aanleiding van de te Batavia ontvangen berichten omtrent den toestand te M. Tebo, wordt aan den Gewestelijk Militairen Commandant te Padang opgedragen onmiddellijk 1 compagnie van Padang-Pandjang (Inf. XVII) met versnelde middelen van vervoer, ook auto's, ter versterking naar M. Tebo te zenden. Laatstgenoemde plaats wordt in den nacht van 1 op 2 September door eene groote macht rebellen aangevallen; zij verbranden de controleurswoning, het postkantoor en de chineesche wijk, doch slagen er niet in de inderhaast door den controleur met zijn per soneel en de P. G. gemaakte benteng te nemen. Hunne aanvallen worden n.l. afgeslagen, waarbij zij 20 dooden laten liggen. Na deze mislukking trekt de bende, die niet over geweren beschikte, terug naar de Beneden-Batang-Hari. 2 September. Zendelingen van de kwaadwilligen van M. Tebo en van Saroelangoen beginnen in de omgeving van Bangko aan te komen. De toestand te M. Tebo en M. Boengo is uiterst critiek; eerstgenoemde plaats is ingesloten, te laatstgenoemder plaatse wordt een aanval verwacht. Ook te Bangko wordt op de mogelijkheid van een aanval binnen enkele dagen gerekend. De PI. Mil. Commandant te Palembang acht in overleg met den Resident voor het gewest Palembang minstens 5 brigades noodig en voorts nog 2 brigades voor mogelijk optreden in de richting Saroelangoen Djambi (te Palembang zijn slechts 4 brigades be schikbaar). De op dezen dag te Batavia ontvangen berichten, waaronder ook het op den vorigen dag van uit Djambi gedaan verzoek om I com pagnie versterking, deden besluiten 1 compagnie van Inf'e, X,

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 92