Nov. 1916.J Overzicht van ue militaire actie 1228 even te belichten, wat er alzoo aan vast zit, om plotseling troepen van Java ter versterking naar de Buitenbezittingen te zenden. Vooral als de aanvraag om hulp onverwacht komt, valt er, zooals wij hier onder in groote trekken zullen aantoonen, nog heel wat te regelen, alvorens de troepenversterking goed en wel naar het bedreigde ge west is scheep gegaan. Op een gegeven moment wordt naar aanleiding van binnenkomende berichten besloten, dat er zoo spoedig mogelijk troepen van Java ter versterking zullen worden gezonden. Nadat dan is uitgemaakt, hoeveel troepen zullen gaan en van welk troependeel, kan bij het betrokken korps onmiddellijk alles aan het werk gaan om zoo spoedig mogelijk gereed te zijn; de niet voor den dienst te velde geschikte militairen worden afgescheiden, het incompleet door overneming van militairen van andere troependeelen aangevuldverder worden kleeding, velduitrusting en wapening in orde gebracht. Voor de vertrekkende officieren valt er, behalve ten behoeve van hun onderdeel, ook voor zichzelf nog het noodige te regelen, terwijl begrijpelijkerwijze het administratief kader van de compagnie tot over de ooren in het werk zit om de paperassen in orde te maken, soldij uit te betalen, delegatiën te regelen enz. Daar ook meestal extra-voorraden moeten medegenomen worden in excursie-verpakking, is ook de Intendance druk aan het werk, c. q. ook de Geneeskundige Dienst, indien er geneeskundige formaties medegaan. Zijn ook dwangarbeiders noodig, dan worden die aan het Hoofd van het Gevangeniswezen, dan wel rechtstreeks aan den Directeur van de Gevangenis aangevraagd, welke laatste zorg draagt, dat het gevraagd aantal physiek geschikte dwangarbeiders op het gewenschte uur geheel uitgerust (waarbij de Intendance weer te pas komt) op de embarkementspiaats aan den commandant van het vertrekkend detachement kan worden overgegeven. Terwijl zoo al allerwege wordt gewerkt, moet worden uitgemaakt, hoe de versterkingstroepen naar het bedreigde gewest zullen worden overgevoerd, Is de sterkte niet groot, dan kan voor dien overvoer meestal over een gouvernementsstoomer worden beschikt (zoo ver voerde de Bellatrix 2, de Telegraaf 3 brigades), terwijl bij grootere troepencontingenten van K. P. M. stoomers moet worden gebruik gemaakt. Is er dan geen schip in den geregelden dienst beschikbaar, dan wordt er een ingehuurd, waartoe tjij deQirectie der K. P. M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 94