Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Dec. 1916. Van veel belang zijn als regel de „Professional Notes", een rubriek, die bij ons wellicht „Uit de Pers" zou heeten. Daarin wordt niet alleen een kort overzicht van belangrijke artikelen gegeven, maar vindt men ze als regel in hun geheel weergegeven, hetgeen voor ons van belang is, omdat tal der gebezigde bronnen niet gemakkelijk bereikbaar zijn. Schweiz. Zeitschrift f. A u. G. Maart geeft het slot van een artikel over „Die technische und wirtschaftliche Vorbereitung des kriegerischen Erfolgs" van Genie-Hauptmann B. Zschokke, Dozent an der militarwissenschaftlichen Abteilung der Eidg Techn. Hoch- schule. Aan de hand van talrijke statistische gegevens toont hij aan, dat het weerstandsvermogen van een staat tegenwoordig niet alleen afhankelijk is van de militaire machtsmiddelen in de meer enge beteekenis van hrt woord, maar minstens evenzeer van zijn economische sterkte, met name van zijn economische onathan- kelijkheid van het buitenland. De eindconclusie, waartoe schrijver komt, is ten volle waard hier te worden overgenomen. „Die bisherigen Erfahrungen des Weltkrieges weren darum mit aller Deutlichkeit daraufhin, dass das Arbeitsfeld eines Generalstabs heute nicht bloss rein militarische Aufgaben, wie Mobilmachung, das Transport und Etappenwesen, die Kriegsgeschichte des eigenen und die Kentnisse und den Nachrichtendiensi fremder Heere usw. umfassen darf, sondern sich auch auf technische und volkswirtschaft- liche Fragen erstrecken muss, die heute in weit höherm Masse als früher ins Heerwesen hineinspielen. Een moderner Generalstab muss heute über eine eigene Abteilung Oder zum mindesten über eine Anzahl Olfiziere verfügen, die sich ausschliesslich mit diesen letztern Fragen befassen, Een voor artilleristen lezenswaardig opstel draagt tot titelVoo der Unstim nigkeit." Bedoeld wordt het verschil tusschen de schoots- tafeltempeering en die verkregen na hei springhoogteregelen. Het verschil wordt veroorzaakt door verandering van luchtdruk en luchidichtheid, welke vooral ontstaat door verandering van hoogte boven de zee; verder door het schieten met groote terreinhoeken en door verschillen in oplegging en vervoer der buizen. In het Meinummer komt over hetzelfde onderwerp een artikel voor: „Von der Urstimmigkeit beim 7,ï cm Feldgeschütz Daarin worden twee giafische voorstellingen gegeven van bij schietoefe ningen verkregen verschillen. Schrijver beveelt aan in schootstafel of in reglement zulk een grafische voorstelling op te nemen, maar noemt dit slechts een middel tegen verrassingen en munitieverspil ling Het juiste verschil kan slechts door inschieten worden ver kregen. 1359

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 103