Dec. 1916.j De Veldversterkingskunst in het N. I. Leger. Het is hier niet de plaats om onze opinie weer te geven over den inhoud van het Nederlandsche Pioniervoorschrift; genoeg zij het te vermelden, dat hier in een kort bestek en een handig formaat met figuren in den tekst een up to date behandeling wordt gegeven van de geheele veldversterkingskunst. II. Hoe staat het met de waardeering in ons eigen leger Wanneer wij thans onzen blik wenden tot het N. I. Leger, dan treft ons een veel minder opwekkend beeld. Teekenend is bijv. het feit, dat het Wetenschappelijk Jaarbericht van de Indische Krijgskundige Vereeniging thans voor de tweede maal verschenen is, zonder dat men voor de Versterkingskunst een medewerker heeft kunnen vinden. Ook de oogst in onze militaire periodieken, het I. M T. en het orgaan der N. I. O. V was gedurende de afgeloopen oorlogsjaren niet schitterend. De geleverde bijdragen bepaalden zich voorname lijk tot het constateeren van het feit, dat aan de belangstelling in de veldversterkingskunst nog wel het noodige ontbrak en ook de oefening van den troep veel te wenschen overliet. Bij de aan het slot van dit artikel aangegeven middelen om hierin verandering te brengen komen wij hier nog nader op terug. Nog steeds is het hoofdwapen aangewezen op den o. i. onbruik- baren „Leidraad Pionieroefeningen". Geen wonder, dat er dan ook, voor zoover w!j zulks konden nagaan, niet veel geschiedde om den troep in de geheimen der veldversterkingskunst in te wijden en de kennis van dit vak o i. over alle liniën onbevredigend moet worden genoemd. 2. Mavors 1914 afl 9 en 10. „Aanteekeningen omtrent de taak van den Compagnies-Commandant te velde ten opzichte van dien pionierarbeid" en „Bespreking van het nieuwe pioniervoorschrift voor de infanterie" beide artikelen door M. Waltheer, Kapitein Inf. 3. Mil. Spectator 1915 No. 11 „Losse aanteekeningen over den tegenwoor- digen Europeeschen oorlog door P. J. van Munnekrede Kapt. Gen. Staf. 4. Mavors 1916 No. 2 „Eene nieuwe Engelsche Velddienst-Instructie" door M. Waltheer, Kapitein Inf. 1) Men zal toch zeker het werken aan stelling enz., waar de Infan terie meestal de rol van „gepreste burgerarbeiders" vervulde, geen oefening in de veldversterkingskunst willen noemen! 1276

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 10