Dec. 1916.J De Veldversterkingskunst in het N. I. Leger. voorschrift voor de Infanterie. Het oogenblik voor de samenstelling van een dergelijk voorschrift is thans gunstig, omdat men in het nieuwe Handboek daarvoor vrijwel alle gegevens vindt. Weliswaar kan men in het voorschrift dan nog niet de ervaringen van den tegen woord igen oorlog verwachten en zal later eene om werking wel noodzakelijk worden, maar dat mag geen beletsel zijn voor een spoedige verschijning: in de eerste plaats, omdat nog steeds de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat wij in den oorlog betrokken worden en overigens, omdat het einde van den tegenwoordigen oor log nog niet te voorzien is. Een omvangrijk werk behoeft het samenstellen van een nieuw pioniervoorschrift niet te zijn. Wanneer het Handboek voor de Genietroepen gevolgd wordt hetgeen ter wille van de eenheid niet anders dan wenschelijk kan worden geacht zullen de samen stellers toch zeker na een paar maanden met hun ontwerp gereed zijn. J) Hoewel we van een goed pioniervoorschrift veel, ja eigenlijk alles verwachten om de beoefening der veldversterkingskunst in de gewenschte banen te leiden, behoeft het uitblijven van een derge lijk voorschrift nog geen beletsel te zijn om met ambitie dit vak te beoefenen. En al mag dan ook de opleving, die we zoo gaarne zouden wenschen, niet overal merkbaar zijn en zich tot enkele garnizoenen bepalen, toch is daarmede dan reeds iets gewonnen. Wat een goed voorbeeld in deze kan uitwerken, hebben we o. a. kunnen waarne men in het Nederlandsche leger, waar de stoot tot eene algeheele opleving uitging van uit den boezem der Infanterie en mannen als Froger e. a. kans zagen dit geheel verwaarloosde deel der opleiding weer tot ongekenden bloei op te voeren, zóó zelfs, dat vreemde attaché's vol lof over het gepresteerde waren. En het is met dit voorbeeld voor oogen, dat we thans ook een woord tot opwekking richten aan de In fan terie-officieren van het Indische leger. Hoe leerrijk kan bijvoorbeeld niet zijn een pionier oefening van een bataljon, dat: voor een paar dagen zijn garnizoen 1) Wij teekenen hierbij aan, dat een voorschrift, als door Schr. be doeld, bij het D. v. O. onder handen is. Red. 1282

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 16