tili mm mm De zeeslag bij Dutland op 31 (Dei 1916. (Met 5 schetsen). Uit den aard der zaak is het voorloopig niet mogelijk meer dan een algemeen overzicht over den zeeslag op 31 Mei j. 1. samen te stellen. Het hieronder volgende verhaal met de daarbij behoorende schetsen, bewerkt naar desbetreffende artikelen in No. 164 van de United States Naval Institute Proceedings en No. 17 van HetNeder- landsche Zeewezen, 1916, maakt dan ook geen aanspraken op volle digheid of volstrekte nauwkeurigheid, doch heeft alleen ten doel den lezers van het I. M. T. een algemeen denkbeeld betreffende den loop van den slag te geven. Ten aanzien van de schetsen wordt nog opge merkt, dat zij niet op schaal geteekend zijn; zij geven alleen in grove trekken de opstelling van beide partijen ten opzichte van elkander aan. Zoo zijn in de schets van de periode, waarin Sir David Beatty, verzwakt door het verlies van de Indefatigable en de Queen Mary, versterking ontving van admiraal Evan-Thomas, vier Queen Eliza beth's, de koersen gevolgd door beide partijen als doorloopend recht geteekendhet is hoogst onwaarschijnlijk, dat zulks in werkelijkheid het geval geweest is. Toen de veranderlijke mistvlagen het onmo gelijk maakten den tegenstander te onderscheiden, hadden DeBrit- sche richters geen ander richtpunt dan de vuurverschijnselen der Duitsche vuurmonden, maar toen was het ook onmogelijk zich goed rekenschap te geven van de gevolgde koersen. Den 30sten Mei had de Britsche slagvloot, waarbij het derde slag kruisereskader, de eerste en tweede kruisereskaders, het vierde lichte- kruisereskader en de vierde, elfde en twaalfde flotielje torpedoboot- jagers, hare basis verlaten voor een kruistocht op de Noordzee. Deze hoofdmacht stond onder bevel van den Opperbevelhebber der Vloot Sir John Jelucoe, wiens vlag woei van de Iron Duke. Zij werd op grooten afstand voorafgegaan door eene vloot onder Sir David Beatty, bestaande uit de eerste en tweede slagkruisereskaders, de eerste, tweede en derde lichte-kruisereskaders, de eerste, negende, tiende en dertiende flotielje torpedobootjagers. Bovendien werd zij gesteund door een slageskader. 1284

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 18