De zeeslag bij Jutland op 31 Mei 1916. (Dec. 1916 De beide slagkruisereskaders van Beatty bestonden uit de Lion, de Tiger, de Queen Mary, de Princess Royal, de Indefatigable en de New Zealand; het slageskader, dat zich bij hem gevoegd had, stond onder bevel van schout-bij-nacht Evan Thomas en bestond uit de Barham, de Valiant, de Warspite en de Malaya. Het derde slagkruisereskader, schout-bij-nacht Hood, bij de hoofdmacht onder Jellicoe, telde de Invincible, de Inflexible en de Indomitable, terwijl een der kruisereskaders van de hoofdmacht, dat min of meer zelf standig in den slag optrad, bestond uit de Defence, de Warrior, de Black Prince en de Duke of Edinburgh, commandant Sir Robert Arbuthnot. De Duitsche vloot was eveneens in de laatste dagen van Mei een kruistocht op de Noordzee begonnen. Hare hoofdmacht, onder bevel van admiraal Von Scheer, telde 16 dreadnought's, n.l. 3 König's, 5 Kaiser's, 4 Helgoland's en 4 Westphalen's, bovendien 6 preadread- nought's type Deutschland en Braunschweig. Zij werd voorafge gaan door een slagkruisereskader onder admiraal Von Hipper, die ook in den slag bij de Doggersbank in Jan. 1915 gecommandeerd had, en dat bestond uit de Hindenburgde Derflinger, de Lützow, de Moltke en de Seydlitz; bovendien een aantal lichte kruisers en jagers. Te 2.20 n.m. van den 31sten Mei kregen de voorste kleine vaar tuigen zicht van elkander, waarop Beatty de sterkte der tegenpartij door een watervliegtuig liet vaststellen Een uur later kregen Beatty's en Hipper's eskaders elkander in het gezicht; met volle kracht stoomden zij elkander tegemoet. Tusschen de lichte vaar tuigen waren te voren reeds eenige schoten gewisseld, doch de eigenlijke slag begon, toen ong. te 3.45 n.m. beide partijen bijna gelijktijdig op een afstand van, naar het schijnt, 18 K.M. het vuur openden. Schets 1 geeft de opstelling van de Duitsche en Britsche slagkruisers op dat tijdstip aan. Beatty koerste toen Zuidoost of Oostzuidoost, terwijl Thomas' slagschepen, welke minder snelheid dan de slagkruisers ontwikkelen konden, zich achterwaarts en Zuidelijk van hem bevonden. Onge veer 75 mijlen Noordnoordoost van Beatty bewoog zich de Grand Fleet onder Jellicoe in Zuidoostelijke richting. Tien mijlen Noord oost van Beatty koerste Hipper's eskader naar het Noordwesten, 1) Volgens andere berichten de Von der Tann. 1285

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 19