Dec. 1916.) De zeeslag bij Jutland op 31 Mei 1916. op ongeveer 60 mijl gevolgd door de Duitsche hoofdmacht onder Scheer. Hipper wendde geleidelijk naar het Oosten en daarna naar het Zuiden met de klaarblijkelijke bedoeling de Britsche schepen dichter bij de Duitsche te brengenBeatty volgde met volle kracht een even wijdige koers, zoodat het slageskader van Thomas aanvankelijk achter bleef. Tien minuten nadat het gevecht algemeen geworden was, zonk de Indefatigable en twintig minuten daarna vloog de Queen Mary in de lucht; ook een Duitsche slagkruiser zou in deze periode buiten gevecht gesteld zijn, doch zulks wordt niet bevestigd. Wegens het slechte uitzicht ten gevolge van het mistige weder was Beatty genoodzaakt den afstand tot de tegenpartij belangrijk te verminderen. Te 4.45 n. m. kreeg hij de Duitsche hoofdmacht in het zicht. Hipper wendde opnieuw en veranderde zijn koers naar het Noorden en kwam daardoor aan het hoofd van de Duitsche linie, met 3 König's en 5 Kaiser's achter zich. Doordat te voren Beatty en Hipper zich in algemeen Zuidelijke richting bewogen hadden, had Thomas met zijne slagschepen kunnen opsluiten; hij sloot achter Beatty's eskader aan en kwam aldus in gevecht met Hipper's schepen en de voorste schepen van de Duitsche hoofdmacht. Beatty, wiens kruisers grootere snelheid dan de Duitsche hadden, trachtte daarvan gebruik te maken door vóór de Duitschers om te loopen om in eene betere tactische positie te komen; Hipper draaide echter langzaam met hem mede, zoodat de koers ongeveer noordoost werd. Er ontstond een hevig artilleriegevecht. Tegen 6 u .n.m. verschenen de eerste schepen van de Grand Fleet, n. 1. het eskader van Hood, de Invincible, de Inflexible en de Indomitable; het nam eenigen tijd daarna vóór Beatty's eskader plaats in de Britsche slaglinie, om het vuur op de voorste Duitsche schepen te openen. De kleine kruiser Wiesbaden werd tot zinken gebracht, maar spoedig daarna deelde Hood's vlaggeschip, de Invincible, het lot van de Queen Mary en de Indefatigable. Om den aanval van de hoofdmacht onder Sir John Jellicoe niet te hinderen, ging Beatty zoo snel mogelijk door in Oostelijke rich ting, daarbij Thomas opdragende met zijne slagschepen tegenover de Duitschers te blijven. Dezen zochten tijd te winnen door hunne lichte kruisers en torpedobootjagers de Britsche hoofdmacht tege- 1286

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 20