Onze Vestingartillerie aan de Tji Somang. (Met twee schetsen). Ongetwijfeld zal onze vestingartillerie in het gevecht zelden anders optreden dan in nauw verband met onderdeelen van het veldleger. Dan zullen brigadecommandanten (Br. C") en ook bataljonscomman danten (Bat. C") deelen van dat wapen onder zich zien gesteld. Hoe zullen zij ze gebruiken? Welke regels gelden er voor bevelvoering, samenwerking en verbinding? Hieronder zal het daarop betrekking hebbende deel worden be sproken van de oefeningen, die de Vestingartillerie dit jaar in een terrein aan de Tji Somang heeft gehouden en waarvan de onder stelling alleen reeds in menig opzicht stof voor een leerzame be spreking opleverde. Ingevolge Artillerie-Order hebben de schietoefeningen in afwisselend terrein (S.i.a.t) ten doel: „officieren en kader de moeilijkheden te leeren overwinnen, ver bonden aan het vuren in afwisselend terrein en hen te oefenen in het tactisch gebruik van het wapenonderdeel, waartoe zij behooren". „Er moet naar gestreefd worden het optreden van de artillerie in den stellingoorlog, zooals die in onze terreinen gedacht kan worden, zoo nauwkeurig mogelijk na te bootsen, weshalve aan elke oefening een tactische onderstelling ten grondslag moet worden gelegd." „Zooveel mogelijk moet een afgerond geheel van den stelling oorlog worden voorgesteld, waarbij verschillende phasen van den strijd, zooals die zich in werkelijkheid kunnen voordoen, in één of meer vuurdagen moeten worden weergegeven." De voorschriften voor het gevecht der vestingartillerie zijn te vinden in het Voorschrift op den Artilleriedienst der Vesting-Artillerie (V. A. V. A.). Aangezien het grootste deel der Lezers niet in het bezit is van dit voorschrift, zal hieronder alles worden opgenomen, wat op gebruik, bevelvoering, samenwerking en verbinding betrekking heeft. Het is te vinden in hoofdstuk V. „De Dienst in Grooter Ver band", en neemt slechts weinig ruimte in. l). 1) Men vergelijke het met het Voorloopig gevechtsvoorschrift voorde Bereden-Artillerie (V.G.V.B.A.) 1289

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 27