Onze Vestingartillerie aan de Tji Somang. [Dec. 1916. Wat betreft „De Werkwijze der Vestingartillerie", wordt verwezen naar het aldus getitelde opstel van Kapitein H. Kerremans (I.M.T., 1913, deel II, blz. 1080). Thans volge, verkort weergegeven, de onderstelling, die dit jaar tot grondslag diende De lezer neme bij het uitoefenen van critiek in aanmerking, dat om de kosten van ontruiming enz. zoo laag mogelijk te doen zijn, het schietterrein gekozen wordt in een schaars bevolkte streek en zoo, dat daardoor geen groote verkeerswegen loopen. Ook andere maatre gelen in het belang van de veiligheid zijn oorzaak, dat bij de keuze van de opstellingsplaatsen der batterijen de tactiek in het gedrang komt. Algemeen denkbeeld (zie schetsen 1 en 2 hierachter). Een rood leger bezette den 17en juli Poerwakarta en trachtte in 2 colonnes over Drangdang en Wanajasa naar de hoogvlakte van Bandoeng door te dringen. Beide colonnes werden door blauwe afdeelingen opgehouden, zoodat de voorhoede der Drangdang- colonne eerst den 24en Juli de Tji Somang heeft kunnen bereiken. De overgang over deze rivier werd den 25en zoowel aan den grooten weg als bij Nangewer krachtig belet. De Wanajasa-colonne bereikte den 25en Juli Tjiawitali 1 (paal 10). Aangenomen wordt, dat er voor alle wapens geschikte wegen bestaan a. van Pondoksalam 2 over Tjileuntja naar Pankalan. b. van Pasirangln over Tjileuweung naar Wanajasa. c. van Sempoernoenggal over Pasirangin verder Zuidwaarts. Bijzondere oorlogstoestand Blauw. Den 17en Juli besluit de Commandant van het Blauwe leger te Padalarang den vijand den overgang over de Tji Somang krachtig te beletten en geeft daartoe het volgende bevel aan den Generaal- Majoor A., Commandant der 2e Brigade te Drangdang. Uittreksel: Uwe brigade met de 4e Brigade te Wanajasa wor den aangewezen om den vijand den overgang over de Tji Somang te beletten en terug te drijven. U voert het commando over de vereenigde brigades, terwijl U versterkt wordt met 2 groepen vestingartillerie onder den A. A. C., Majoor B., te Tjikalong. (1) Manoeuvrekaart 1915, ook wel de schets in het verslag van de Manoeu vres (Extra-bijlage v. h. I. M.T., No. 39) en Kaart van de Res. Batavia, 1; 25.000, blad 36a, 129J

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 29