Dec. 1916.1 Onze Vestingartillerie aan de Tji Somang. 4. opvoer van materieel. 5. munitiemagazijnen. 6. munitievoorraden. 7. Uw peil-waarnemingsposten zijn: G. Mintralaja, Tjirahajoe en Pr. Djamboedipa. Deze laatste dient tevens als P. W. post voor de groep Pr. Tjimenteng. 8. Tot nader order geen vuur openen. Betreffende het tijdstip en de wijze van vuur openen zult U bevelen ontvangen van den Comdt. der 4e Brig., die zich te Wanajaja bevindt. Telefoonverbindingen 9. U bericht mij zoo spoedig mogelijk (onder overlegging van de lijst van getrianguleerde punten) van de ligging Uwer batterijen en Uw G. A. K. 10. verpleging U. U blijft rechtstreeks onder mijne bevelen, wat betreft den technischen artilleriedienst. Overigens staat U onder de bevelen van den Comdt te Brig. U zult mij echter van diens bevelen kennis geven. 12. De Comdt. 2e Brig., Gen-Maj. A. is A., B. der vereenigde bri gades. Zijn bevelen zullen U, v. z. n. door mijn tusschenkomst, be reiken. In den vroegen morgen van den 24en Juli is de stelling over eenkomstig het verdedigingsbevel van den l8en bezet en is tevens de G. A. C. gereed gekomen i). Op dat tijdstip wordt het terrein N. en W. van Wanajasa vastgehouden door 3 bats. infie., 2 batt. veld-artie. en 1 comp. wielr. der 4e Brigade en heeft een verkennings detachement der zelfstandige cavalerie den nacht doorgebracht in Pamoendjan 1. De A. B. is sedert 23 Juli te Tjikalongde Comdt. 4e Brigade te Parigi. De G. A. C. heeft aan dezen laatsten gerapporteerd, dat zijne batterijen opgesteld zijn als in schets 2 aangegeven. De batte rijen in vakverband zijn door de Vak Cn van instructiën voorzien, waarin aanwijzingen voorkomen betreffende taak, vuuropening, hulpverbandplaats en plaats van den V. C. 1) In zes dagen zouden dus al het geschut en ander materieel van Tjikalong zijn overgebracht naar Pr. Angin, de batterijen zijn gereed gemaakt, de 80 K. M. lange telefoonlijn zijn gelegd, de munitie overge bracht en de benoodigde punten zijn getrianguleerd En dat,waar bij de vestingart. nooit op tijd wordt gewerkt! Dat zou eens zijn te beproeven, hoewel wij ernstig aan de mogelijkheid twijfelen. Voor eene voorbereiding, zooals het V. A. V. A. deze eischt, zullen zeker 12 dagen benoodigd zijn. Het volgende zou een nuttige oefening zijn voor een volgende S. i a. t.: het als in oorlogstijd in den kortst mogelijken tijd verplaatsen en geheel tot vuren gereed maken van een hoeveelheid vestingart; als in deze onder stelling aangegeven. 1294

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 32