Dec. 1916.] Onze Vestingartillerie aan de Tji Somang. De „onderdeden" van de stelling worden weder in vakken in gedeeld, welke als regel door bataljons worden verdedigd [G.H. 94(2)|. Deze vakken zijn dezelfde als die in het V. A. V. A. bedoeld. De artillerie, die onder de bevelen wordt gesteld van de V. C. en dus over de vakken wordt verdeeld, wordt vaksartillerie genoemd. Maar wat nu te denken van den naam groepsartillerie? Dit is nu eens niet de artillerie, die aan de groepen, waarin de stelling verdeeld is, wordt toegevoegd, maar de artillerie, die tot groepen vereenigd wordt. De commandant van zulk een groep artillerie zal groepscommandant moeten heeten en niet groepsartilleriecomdt, evenmin als de comdt. van een afdeeling veldartic- afdeelingsartille- riecomdt. heet, maar afdeelingscomdt. Vermoedelijk is de naam groepsartillerie in ons V. A. V. A. ontleend aan de Nederlandsche voorschriften, waar inderdaad een stelling in groepen wordt verdeeld en waar de comdt. van zulk een groep Groepscomdt is. Diens bevelen gaan uit van hetgroepsstafkwartier en in dit kwartier wordt de artilleriedienst verricht door den artilleriecomdt. in de groep. Bij ons wordt de artilleriedienst bij een groep batterijen verricht in een geheel afzonderlijk G. A. K. A. A. C. Het bezigen van dezen naam voor den comdt. van de vestingartie- in een stelling doet vermoeden, dat bij de samenstel ling van het V. A. V. A. uitsluitend rekening is gehouden met een optreden van de Vestingartie- afzonderlijk van het veldleger. Zoodra afdeelingen van het veldleger met de verdediging van een stelling worden belast, dan is er ook bereden-artie- bij en dan is de A. A. C. al niet meer een algemeene A. C., want bij de Bereden Artie- is ook een A. C-. (zie het Voorloopig Gevechtsvoorschrift voor de Bereden Artic-Zelfs kan de A. A. C. van de Vest. Artie- van Iageren rang zijn dan een of meer van de comd"van afd"B. A. Gezagsverhoudingen. G. H. en V. A. V. A. hebben de volgende verhoudingen in het leven geroepen. 1) De lengte van de weerstandslijn eener groep wisselt af van rond 5 K. M. tot rond 16 K. M. 1296

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 34