Onze Vestingartillerie aan de Tji Somang. |Dec. 1916. (Bereden Art.) V.A.C. (vaksart.) Aandacht verdienen twee merkwaardigheden. De VAC. voert niet het bevel over de batterijen in het vak. Deze staan onder de bevelen van den V. C. (als regel de comdt. van een bat"- inf.) De V.A.C. is belast met de artilleristisch-technische leiding dier bat terijen en is adviseur van den V. C. De G. A. C. staat niet onder de onmiddellijke bevelen van den A. A. C., maar onder die van den A. B. De A. A. C. is slechts belast met de leiding. In het voorbeeld voor een instructie voor den comdt. van een batterij in vakverband (achter in het V.A.V.A.) luidt de onderteeke- ning dan ook: „De Vak-Comdt. A., Majoor Infie": De instructie voor een G.A.C. wordt geteekend: „Namens den Alg. Bevelh., De A A.C. K." Vreemd is dat. Een van tweeën: of de V.A.C. (A.A.C.) is commandant en dan neemt hij dezelfde positie in als een Afd. C. bij de bereden artie, of de B. C (G.A.C.) staat rechtstreeks onder den V. C. (A. B.), maar dan is de V. A C. (A. A. C.) ook geen com mandant, doch vervult slechts een betrekking in den staf van den V. C. (A. B). Maar hoe nu in het voorbeeld, dat door onze onderstelling wordt gegeven en dat naar onze meening het meest voorkomende geval zal zijn? Daarin wordt de stelling in twee onderdeden verdeeld: het linkerdeel ten Z., het R. deel ten N. van de Tji Somang, beide ruim 5 K. M. lang. Beide sluiten belangrijke toegangswegen af, A. B. o A.A.C. o G.A.C. o Br. C. 1297

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 35