Dec. 1916.] Onze Vestingartillerie aan de Tji Somang. beter in staat stellen te zorgen voor een juiste indeeling van bat terijen voor bestrijding van den infanterieaanval en van bescher mende batterijen. De plaats van den Br. C. en die van den G. A. C. Geheel in de lijn van het V. A. V. A. is het, dat, waar de eischen te stellen aan de plaats van het G. A. K. worden opgesomd, geen sprake is van den Br. C. Die eischen zijn: a. veilige ligging, b. nabij een hoog punt, van waar uitzicht op het voorterrein is, c. zoo mogelijk achter het midden van de stelling. Volgens het V. A.V.A. heeft de G. A. C. met geen andere autoriteit te maken, dan met den A. A. C. Zoo kan het dan ook gebeuren, dat in de onder stelling het G. A. K. wordt opgesteld ten Z. van o— 875 en de Br. C. zich ruim 300 M. meer naar het W., in Parigi, bevindt. Hoe geheel anders dan bij de bereden artillerie, waar de Art. C. „zich in beginsel bij den A. B. blijft ophouden, dan wel direct met hem verbonden is en zich dus bevindt bij de bron van alle inlichtingen". Het mooie plaatsje voor den G. A. C. is zeker even goed voor den Br. C. Voor een goede samenwerking is het noodig, dat de G. A. C. zonder gebruik van telefoon (c. q. met schakelbord) zich met den Br. C kan onderhouden, in de eerste plaats, opdat beiden zoo spoedig mogelijk in kennis worden gesteld met de berichten van het gevechtsfront en van de peilers en waarnemers, en verder om het noodige overleg te kunnen plegen. Over de wijze, waarop de zware artillerie zal worden gebruikt zijn in de G. H. enkele algemeene regels gegeven, zooals ook voor de bereden art., maar evenals voor deze laatste in het zeer gewenscht, dat in het gevechtsvoorschrift deze regels verder worden uitgewerkt. Een hoofdstuk „Gebruik", in den trant van dat in het V. G. V. B. A., is wel in de eerste plaats noodig voor de artillerie zelf, maar ook zouden officieren, die geroepen worden als A. B„ Br. C. of als Bat. C. over afdeelingen zware artillerie te bevelen, daarin nuttiger aanwijzingen vinden dan thans in punt 9. hoofdstuk V van het V. A. V. A. Wellicht, dat dan ook t. o. v. de zware artillerie betere bevelen zullen worden gegeven dan „Kom in stelling, waar ge wilt 1300

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 38