Ouerzicbt uan de militaire actie in Djambi en Palembang. (üeruolg) Met twee kaarten. b. Na de aankomst van versterkingen. In de vorige aflevering hebben we gezien, dat op 3 en 4 Sep tember van verschillende zijden versterkingen naar Djambi en Pa lembang werden gedirigeerd, waardoor de mogelijkheid bestond de actie tegen den opstand in te zetten van uit 4 richtingen, nl. van uit de hoofdplaats Djambi (1 Java-compagnie), van uit het Palem- bangsche (2 Java-compagnieën), van uit Sumatra's Westkust (3 bri gades G. P. van uit Kota Baroe en 1 compagnie van Padang-Pandjang), zoomede van uit Kerintji (2 brigades van Padang). Alvorens den opmarsch van die verschillende colonnes te be schrijven, zullen we nagaan, hoe de toestand in Djambi zich onderwijl ontwikkelde. Langs de Batang Hari waren zoowat alle kampongs in verzet, alleen van af de hoofdplaats Djambi tot Sengeti en benedenstrooms van de hoofdplaats nam de bevolking schijnbaar niet aan den opstand deel; evenwel werd het niet onmogelijk geacht, dat de opstand zich ook daarheen zou uitbreiden. De voornaamste ver- zetkampongs waren R. Kapas Moedo, R Kapas Toea, Teroesan en Melaparai benedenstrooms, voorts Ramboetan, Asam, Mersam en M. Singkati bovenstrooms van M. Tembesi. Vooral te R. Asam en Mersam hadden zich de opstandelingen in grooten getale vereenigd, waren er aan het feestvieren en bewezen hulde aan de door hen tot vorsten uitgeroepen personen. Zelfs te Telok Kwali, aan den bovenloop van de B. Hari, waren de rebellen verschenen en had den daar de telefoonlijn op verschillende plaatsen vernield. Te M. Boengo beleefde men eenige benauwde dagen, waarin elk oogenblik een aanval werd verwacht; nadat evenwel een der hoofd leiders van de samenspanning aldaar was opgevat, werd het ergste 1303

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 43