Overzicht van de militaire actie Dec. 1916] gevaar geweken geacht (6 Sept.). De zaak der rebellen begon toen te verloopen6 hunner werden in gijzeling gehouden. Alleen de doesoens Telok Pandjang, Doesoen ToeoenAjer Gemoeroeh waren in verzet (7 Sept.) Twee dagen later meldde de controleur, dat de geheele Boven-Tebostreek trouw zou blijven, behalve genoemde drie kampongs, alwaar zich rebellen hadden verzameld, die getracht hadden de uitgerukte gewapende politie weg te lokken, om dan een aanval op de standplaats te doen, welke toeleg evenwel te doorzichtig was en daarom niet gelukte. De overige districten in de omgeving hielden zich kalm. Minder rustig was het in de omgeving van Bangko; daarheen was nl. de bende van ongeveer 1000 man, die Saroelangoen Djambi had afgeloopen, onderweg, met het vaste voornemen ook Bangko een dergelijk lot te doen ondergaan. Den 6den September zou de bende bij Bangko kunnen aankomen en volgens berichten moest dan den 8sten (Vrijdag) de aanval plaats hebben. De controleur had intusschen de politiekazerne als versterking ingericht en was vast besloten een eventueelen aanval te weerstaan. Behalve de bedreiging uit de richting S. Djambi moest volgens de binnenkomende berichten nog rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een aanval uit het Noorden, nl. van Rantau-Pan- djang aan de Tabir-rivier (5 Sept.). Zoowel in de Tabir-streek, als in het Meranginsche werd de toestand onrustig gehouden door opruiers van S. Djambi en uit de Tebo-streek. De aanval bleef intusschen nog steeds uit, wel was inderdaad een bende van 8C0 man van uit Rantau Pandjang onderweg geweest, doch de rebellen waren daarheen teruggekeerd en volgens later berichten naar M Boengo getrokken. Ook was bekend, dat sinds enkele dagen eenige honderdtallen rebellen de B. Merangin waren opgetrok ken (9 SeptDen volgenden dag kwam bij den controleur een spion- nenbericht binnen, dat den I lden een gezamenlijke aanval op Bangko zou plaats hebben en wel van uit de Tabir-streek en uit de Beneden- Merangin. Aan de Tabir-zijde zou men slechts over geweren beschikken, terwijl de Merangin-rebellen waarschijnlijk in het bezit zouden zijn van Beaumont-karabijnen afkomstig van S. Djambi. Inderdaad deden op genoemden dag om half een 's middags een 1500-tal rebellen met blanke wapens een aanval op Bangko, waar bij de pasar, de controleurswoning en enkele andere gouvernements- 1304

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 44