Overzicht van de militaire actie Dec. IDl 6.] king medegegeven aan de 4 schepen, welke den Resident, die in verband met de alarmeerende berichten uit de hoofdplaats daarheen terug wilde, en alle goedgezinden, die zich te M. Tembesi onder be scherming van het Bestuur hadden gesteld, naar Djambi zouden terugbrengen. Tegelijkertijd (9 Sept.) werden door den Gew. Mil. Commandant 1 compagnie versterking ter bezetting van M. Tembesi en technisch personeel voor het oprichten van een tijdelijk kampe ment aldaar aangevraagd. De Resident achtte versterking van de bezetting ter hoofdplaats noodig en verzocht aan de Regeering een flottielje-vaartuig te zenden voor machtsvertoon en ter verzekering van de verbindingen langs de hoofdrivieren. Weliswaar werd toen ter hoofdplaats beschikt over 8 brigades Inf. en 4 brigades G. P. (er was versterking aan G. P. gekomen), doch daarvan zouden den llden September 3 bri gades Inf. naar M. Tembesi vertrekken. Hier achtte de Gew. Mil. Commandant het in verband met den toestand langs de B. Hari niet raadzaam om M. Tembesi los te laten; de bedoeling was dan ook om met verder oprukken te wachten, totdat de aangevraagde tweede compagnie met technisch personeel zou zijn aangekomen ter bezet ting van die plaats. Den Hden September werd door 3 brigades bivak betrokken op het hooge terrein ter plaatse van de afgebrande gevangenis; de overige brigades bleven op de vaartuigen. Overigens gingen de volgende dagen, afgescheiden van enkele nachtelijke beschietingen, zonder noemenswaardige voorvallen voor bij. Alleen kwam op I d September de G. P. van Sumatra's Westkust onder Div. Commandant ,Ot van M. Tebo te M. Tembesi aan (zie omtrent dezen tocht nader hieronder). De verschillende berichten uit het Djambische hadden intusschen op Java tot het besluit geleid, dat de nog achtergebleven compagnie van Inf. X onder bevel van kapitein Snell op 12 September naar Djambi zou vertrekken, vergezeld van 1 officier van gezondheid, 1 sectie Genietroepen en 50 dwangarbeiders. Tevens zouden daar heen worden gezonden het flottielje-vaartuig H. Ms. Koetei en gewa pende stoombarkassen. Voorts werd door de Regeering bij gouvernementsbesluit van 12 September den Kolonel der Infanterie F.J Kroesen opgedragen 1306

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 46