IN Djambi en Palembang. [Dec. 1916. zich naar de residentie Djambi te begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar de militaire maatregelen, welke met betrekking tot de in dat gewest heerschende onlusten aldaar reeds genomen waren en nog dienden te worden getroffen, met machtiging om desnoodig bedoeld onderzoek ook tot de residentie Palembang uit te strekken en de leiding der militaire actie in beide genoemde gewesten op zich te nemen. Kolonel Kroesen, aan wien de kapitein van den Generalen Staf Lalau en de kapitein der Intendance Braun waren toegevoegd, kwam via Palembang in den middag van den 15den September voor de Koeala Djambi, alwaar H. Ms. Koningin Regentes lag, welk schip den I3den 2 met mitrailleurs bewapende stoombarkassen naar Djambi had gezonden. Ook H. Ms Koetei was dien dag daarheen vertrokken. Den volgenden morgen kwam kolonel Kroesen te Djambi aan en nam bij ontstentenis van den Gew. Mil. Commandant de leiding van de actie op zich. In en om Djambi was het toen rustig, ook de rivier op tot Singeti; hoogerop en zeer zeker van af Toerai Toeo tot M. Tembesi zouden de kampongs nog aan het verzet deel nemen; de telefonische gemeenschap tusschen M. Tembesi en Djambi was nog niet hersteld, doch bestond nog tusschen laatstge noemde plaats en Rantau Poeri. In verband met een en ander gaf de koionel op 16 September aan kapitein Snell bevel om met zijn compagnie nog dien dag op hek wieiers naar Toerai Toeo te gaan en van daar over land naar M. Tembesi op te rukken, de kampongs op dat traject van vijanden te zuiveren en verder de telefoonverbinding te herstellen. Voorts zouden 2 van de 3 hekwielers, welke dien troep over brachten, den 17den onmiddellijk terugkeeren en na te Djambi kolen en rijst te hebben ingenomen, dadelijk naar M. Tembesi vertrekken, medenemende de te Djambi aanwezige 3 brigades van de eerstge- zonden Java-compagnie. Deze brigades, vergezeld van kapitein Lalau, kwamen den 19en te M. Tembesi aan. 2. De actie van uit het Palembangsche. De 2 compagnieën onder bevel van majoor van der Linde, welke den 4en September uit T. Priok waren vertrokken, kwamen in den morgen van den 6en te Palembang aan en gingen nog dienzelfden dag op hekwielers door naar Moeara Roepit met voorloopige be- 1307

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 47