Overzicht van de militaire actie Dec. 1916.] stemming Soeroelangoen Rawas. Daarheen waren reeds op den 5den September 2 brigades van het detachement Palembang gedi rigeerd. In den voornacht van den 9en kwam de colonne te M. Roepit aan en kon eerder een goeden landweg naar S. Rawas (afstand 24 K M) volgen, welke plaats door het grootste deel der colonne nog dien dag werd bereikt. Nadat voor de actie in de richting van Saroelangoen Djambi de noodige voorbereidingen waren getroffen, ook voor het steeds in telefonische verbinding blijven met S. Rawas, rukte majoor VAN DER Linde den 12den met zijn colonne, waarbij ook personeel en materieel voor lijnherstel, verder op. Dienzelfden dag werd den col. commdtin verband met de ongunstige berichten omtrent den toestand in Bangko, opgedragen om het ontzet van die plaats te bespoedigen, zonder zijne opdracht in de richting M. Tembesi (zie de instructie in de vorige aflevering) uit het oog te verliezen. De inmiddels (14 Sept.) te Palembang aangekomen leider der actie, kolonel Kroesen, gaf tevens opdracht om met het voor Bangko te bestemmen deel van de colonne mede de gemeenschap met Soengei Penoeh te hersiellen Te Palembang was nl. bericht ontvangen, dat de draadgemeenschap S. Penoeh Bangko verbroken was en voorts dat de opstandelingen uit de Tabir- en Meranginstreken zich hadden vereenigd met de rebellen uit het adatdistrict Loeboek Ga- oeng en op weg waren naar Melekeh, halverwege Bangko en Soen gei Manau. Deze opdracht kon den colonne-commandant niet dadelijk berei ken, omdat na zijn aankomst te Pelawan Tinggi op 13 September de verbinding met hem eenigen tijd verbroken was. De berichtover- brenger keerde nl. den 15den onverrichterzake te S. Rawas terug, omdat de colonne gevolgd werd door een bende van J00 man: hij had op t paal afstand van S. Djambi herhaalde'ijk schieten ge hoord en stuitte bij zijn terugkeer nabij Pelawan Tinggi weer op een bende van 300 man. Inmiddels werd 16 September telefonische verbinding met den col. commdt. verkregen en bleek toen, dat hij in den middag van den 14den te S. Djambi was aangekomen; verschillende kamponghoof den uit de Tiga Doesoen hadden zich gemeld. Bij den opmarsch van Pelawan Tinggi naar S. Djambi waren 4 opstandelingen neer gelegd; de telefoondraad langs dit traject bleek op verschillende 1308

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 48