Overzicht van de militaire actie Dec 1916] 4. De actie van uit Sumatra's Westkust, a De 3 brigades G. P. onder Div. Commdt-. Ot. In den morgen van den 4den September had de Div. Commdt- Ot, naar aanleiding van het telegram omtrent den kritieken toestand te M. Tebo, te Kota Baroe 3 brigades verzameld om, ingevolge mededeeling van den Resident, naar bevind van zaken te handelen. De Heer Ot ging dadelijk den marsch in naar Soengei Langkapen vandaar per prauw naar M. Tebo. Met grooten spoed werd doorgegaan, zoodat die plaats reeds in den namiddag van den 5den September w«.rd bereikt wat een groote gerustheid gaf aan de inwoners, die eenige angstige dagen achter den rug hadden gehad Op de volgende dagen werden patrouilles in den omtrek ge maakt, waarbij telkens aanraking met de kwaadwilligen werd ver kregen, met het resultaat, dat in totaal 18 hunner werden neergelegd en nog eenige werden gearresteerd. Den 12den September kwamen de 3 brigades Inf. van Padang- Pandjang aan en daar deze voorloopig te M. Tebo zouden blijven, besloot de Div Commdt mede, omdat er rijstgebrek in het Tebo'sche begon te heerschen. in den avond van den I4den per prauw de rivier af te zakken naar M. Tembesi, waarvan hij wist, dat het sinds 2 September door de troepen bezet was. Op 15 September werden enkele kampongs langs de rivier doorzocht, waarbij alleen vrouwen en kinderen werden aangetroffen; de mannen zouden 's avonds te voren naar Singkati zijn getrokken. Te Telok Rendah afgestapt zijnde om te koken, werden de brigades plotseling van den anderen oever onder vuur genomen. Er bleek daar een sterke bende verzameld te zijn, welke een goed gericht vuur onderhield. Daar de veldzakken in de prauwen waren achter gelaten en deze bij daglicht door het vuur van de overzijde niet te bereiken waren, werd besloten de duisternis af te wachten om dan naar de prauwen te gaan. Op het oogenblik, dat dit zou geschieden, werd een ontzettend geschreeuw vernomen; kort daarop volgde een aanval van dichte drommen, bewapend met lansen en krissen. Niettegenstaande het op hen afgegeven hevige vuur wisten de op standelingen door de brigades heen te dringen en het verband te 1310

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 50